Reklama

Orlen planuje rozbiórkę. Niedługo nie będzie już trzech kominów

Opublikowano:
Autor:

Orlen planuje rozbiórkę. Niedługo nie będzie już trzech kominów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 220 metrów, 140 metrów i 132 metry – takie są wysokości trzech betonowych kominów na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu. Wszystkie trzy zostały przeznaczone do likwidacji.

220 metrów, 140 metrów i 132 metry – takie są wysokości trzech betonowych kominów na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu. Wszystkie trzy zostały przeznaczone do likwidacji. 

Płocczanie doskonale kojarzą wysoki na 160 metrów komin w biało-czerwone pasy, zwany też „Grubą Bertą”. W środku tej betonowej obudowy o średnicy około 19 metrów, umieszczone są stalowe przewody kominowe podłączone do poszczególnych linii technologicznych Instalacji Oczyszczania Spalin (IOS). Tuż obok widzimy trzy inne stare kominy zakładowej Elektrociepłowni, które są już wyłączone z użytkowania.

- Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy, jak i techniki rozbiórki tych trzech kominów – informują w zespole prasowym koncernu. - Zakładamy, że rozbiórka nastąpi sukcesywnie na przełomie 2017 i 2018 roku. Podobne działania podjęły inne elektrociepłownie w których została uruchomiona Instalacja Oczyszczania Spalin z nowym emitorem. Kominy, które przeznaczono do rozbiórki, wykorzystywano do odprowadzania spalin z kotłów, dzięki którym produkujemy w jednym procesie technologicznymi, czyli kogeneracji, energię elektryczną i parę technologiczną m.in. dla podgrzania wody dla miasta. Do niższych kominów były podłączone po dwa kotły, natomiast do najwyższego cztery.

W zakładzie tłumaczą, że obecnie emisja spalin z kotłów jest odprowadzana, ale po wcześniejszym ich oczyszczeniu przez nowo zbudowane instalacje: odazotowania (SCR), a następnie odpylania i odsiarczania.

Komin zlokalizowany na IOS będzie drugą pod względem wysokości budowlą na terenie Zakładu Produkcyjnego już po rozebraniu istniejących kominów w Elektrociepłowni, ponieważ najwyższy pozostanie komin zabudowany na instalacji Clausa o wysokość 200 metrów.

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE