Reklama

ORLEN otworzył największą w historii Czech instalację petrochemiczną

Opublikowano:
Autor:

ORLEN otworzył największą w historii Czech instalację petrochemiczną - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład produkcyjny w czeskim Litvínovie wzbogacił się o największą w historii tego kraju instalację petrochemiczną. Zakończyła się główna część inwestycji budowy instalacji Polietylenu 3 (PE3), która wzbogaci należący do Grupy Kapitałowej ORLEN Unipetrol.

Zakład produkcyjny w czeskim Litvínovie wzbogacił się o największą w historii tego kraju instalację petrochemiczną. Zakończyła się główna część inwestycji budowy instalacji Polietylenu 3 (PE3), która wzbogaci należący do Grupy Kapitałowej ORLEN Unipetrol.

Polipropylen to tworzywo sztuczne, które spotykamy praktycznie wszędzie - w pojemnikach na żywność, meblach, chemii domowej czy przemyśle spożywczym. 

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy kluczowe inwestycje w obszarze petrochemii, ale też rafinerii czy energetyki. Dążymy do dalszej dywersyfikacji działalności i wzmacniania pozycji we wszystkich segmentach, tak aby skutecznie reagować na wahania rynkowe. Obecna trudna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa najlepiej pokazuje, że tylko silne i stabilne finansowo firmy będą mogły sprostać globalnej i regionalnej konkurencji. My to doskonale rozumiemy i poprzez inwestycje wzmacniamy nie tylko nasza spółkę, ale też polską gospodarkę. Nie zapominamy też o rynkach zagranicznych, na których działamy. Finalizacja budowy instalacji polietylenu to istotne wzmocnienie naszej czeskiej firmy, ale też tamtejszego rynku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Na razie odebrana została część wytwarzająca polietylen „naturalny”, która daje możliwość  wykorzystania pełnych mocy wytwórczych i produkcji zaawansowanych gatunków polietylenu naturalnego. Na wykonanie testu gwarancyjnego części wytwarzającej polietylen czarny będzie trzeba poczekać do zniesienia obostrzeń związanych z pandemią

- Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Jednocześnie kontynuowana będzie eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton. Dzięki uruchomieniu nowej inwestycji łączne moce wytwórcze czeskiego zakładu produkcyjnego w Litvinovie wzrosną z 320 do 470 tysięcy ton polietylenu rocznie - informuje biuro prasowe koncernu. - Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku i oferować produkty odpowiadające obecnym wymaganiom klientów.

Całość inwestycji obliczono na 9,6 mld czeskich koron (ok. 1,6 mld złotych przy aktualnym kursie walut). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE