Reklama

Orlen miałby ratować górnictwo? Chodzi o 400 milionów złotych

Opublikowano:
Autor:

Orlen miałby ratować górnictwo? Chodzi o 400 milionów złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dopiero co ponownie usłyszeliśmy o powrocie do tematu fuzji Orlenu z Lotosem, a już pojawia się kolejna sprawa związana z koncernem. Tym razem miałby pomóc finansowo w innej fuzji.

Dopiero co ponownie usłyszeliśmy o powrocie do tematu fuzji Orlenu z Lotosem, a już pojawia się kolejna sprawa związana z koncernem. Tym razem miałby pomóc finansowo w innej fuzji. 

O tej sprawie informują ogólnokrajowe media za „Rzeczpospolitą”. Skoro Orlen zarobił w 2016 roku aż 5,2 mld zł netto, no to teraz miałby się tymi finansowymi kokosami podzielić z Katowickim Holdingiem Węglowym przy okazji fuzji z Polską Grupą Górniczą (miałoby do niej dojść na początku kwietnia). Planowany nowy podmiot potrzebuje na dobry początek 1,1 mld zł.

Najpierw ustalono, że do Katowickiego Holdingu Węglowego wspólnie dołożą się Enea, Węglokoks i TF Silesia, wykładając 700 mln zł. Rachunek jest prosty, brakuje 400 mln zł. Teraz, zgodnie z najnowszym scenariuszem resortu energii, miałby dojść jeszcze czwarty inwestor w postaci PKN Orlen. Według informacji "Rzeczpospolitej" koncert otrzymał już taką propozycję. Tymczasem Orlen ostatnio inwestuje w instalacje gazowe, więc zarazem powstają pytania czy w interesie spółki jest wyłożenie nawet 400 mln zł na wejście do górniczej grupy kapitałowej i w jakiej formule koncern zarządzany przez prezesa Wojciecha Jasińskiego miałby te pieniądze wyłożyć (czy np. poprzez przejęcie innych aktywów). 

A co z powrotem do koncepcji połączenia Orlenu z Lotosem? Wspominał o tym pomyśle w zeszłym tygodniu przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk w wywiadzie telewizyjnym. Z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski na razie zastrzega, że fuzja spowodowałaby brak konkurencji na rynku. Według niego na razie mamy do czynienia tylko z opiniami wyrażonymi przez niektórych przedstawicieli rządu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE