Reklama

Orlen kupił bardzo drogi... obraz

Opublikowano:
Autor:

Orlen kupił bardzo drogi... obraz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za obraz Tamary Łempickiej „Martwa natura” PKN Orlen zapłacił za 635 tysięcy w Desa Unicum.

Za obraz Tamary Łempickiej „Martwa natura” PKN Orlen zapłacił za 635 tysięcy w Desa Unicum.

– Na rynku dzieł sztuki jest to absolutny unikat – mówił dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj podczas uroczystości związanych z przekazaniem muzeum niezwykłego dzieła sztuki przez koncern. – Jestem pewien, że obraz Tamary Łempickiej będzie nie tylko cieszył oczy zwiedzających naszą placówkę, ale też wzbudzi zachwyt wśród muzealników z innych miast.

Obraz Tamary Łempickiej zostanie wyeksponowany w sali, w której prezentowana jest kolekcja art deco, która od 2005 roku rozwija się bardzo dynamicznie. Jej podstawą są meble, a także zbiory rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny i biżuterii. A nawet mody.

W Muzeum Mazowieckim można podziwiać także dzieła malarzy z tego okresu: Zofii Stryjeńskiej, Rafała Malczewskiego, Stefana Norblina. „Martwa natura” Tamary Łempickiej, której życie i twórczość były kwintesencją stylu art déco, stanie się prawdziwą wisienką na torcie w tej niezwykłej kolekcji.

Tamara Łempicka (a właściwie Tamara Gurwik-Górska) urodziła się w 1896 roku, prawdopodobnie w Warszawie, chociaż niektóre źródła podają Moskwę jako miejsce, gdzie przyszła na świat. Pochodziła z zamożnej rodziny. Ojciec był prawnikiem pochodzenia żydowskiego, matka Malwina z domu Deckler wywodziła się z rodziny uznawanej za śmietankę ówczesnej Warszawy.

Gdy wraz z babką wybrała się w pierwszą podróż do Włoch, odkryła zamiłowanie do malarstwa. W 1911 roku rozpoczęła naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie uczęszczała na kursy rysunku. Wieczorami uczestniczyła w towarzysko-kulturalnym życiu miejscowych elit, poznając wiele wysoko sytuowanych osobistości. W tym również swojego przyszłego męża Tadeusza Łempickiego, adwokata z zamożnej polskiej rodziny. Pobrali się w 1916 roku.

Młodzi małżonkowie trafili do Paryża, gdzie Tamara zajęła się malarstwem. Szkoliła się przy tym u Marice’a Denisa i u André Lhote’a. Kariera Łempickiej nabrała gwałtownego rozpędy w połowie lat dwudziestych, gdy rozwinęła się estetyka art déco. Swe obrazy wystawiała we Francji, w Polsce i wielu innych krajach Europy. Malowała martwe natury, portrety mieszczan oraz akty. Wiele z nich trafiło do salonów najzamożniejszych mieszczan okresu międzywojennego.

W 1927 roku rozwiodła się z mężem, po czym wyszła za mąż za swego protektora i mecenasa barona Roula Kuffnera, właściciela największego majątku ziemskiego w Austro-Węgrach. W 1938 roku, zaniepokojeni dochodzącym do głosu faszyzmem, małżonkowie przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 40. XX wieku Tamara zyskała sławę jako ulubiona portrecistka wielkich gwiazd Hollywood. Gdy jej mąż zmarł w 1962 roku, przeniosła się do Meksyku, rezygnując z malarstwa. Zmarła w 1980 roku.

„Martwa natura” to obraz pochodzący z dojrzałego okresu twórczości Tamary Łempickiej. Elementem dominującym jest klasyczna rzeźba, obok której widać również mandolinę i otwartą książkę. Podobne dzieło, na którym znajdują się ta sama rzeźba oraz antyczny model i gołębica, znajduje się w jednej z prywatnych kolekcji.

Obrazy Tamary Łempickiej na rynku antykwarycznym osiągają ceny od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów amerykańskich. Polska malarka należy do dziesięciu najbardziej cenionych artystek na świecie. Jej rozsiane po całym świecie dzieła znajdują się głównie w kolekcjach prywatnych i zagranicznych zbiorach muzealnych. W Polsce Muzeum Narodowe w Warszawie może pochwalić się portretem „Znużenie” namalowanym w 1927 roku.

Fot. Archiwum Muzeum Mazowieckiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE