Reklama

Orlen inwestuje w stacje wodorowe. Póki co w Czechach

Opublikowano:
Autor:

 Orlen inwestuje w stacje wodorowe. Póki co w Czechach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku na dwóch czeskich stacjach rozpocznie się budowa punktów tankowania wodoru. Kierowcy skorzystają z nich w przyszłym roku. To kolejny krok, jaki grupa Orlen stawia w kroku rozwoju przyjaznej środowisku technologii wodorowej.

Jeszcze w tym roku na dwóch czeskich stacjach rozpocznie się budowa punktów tankowania wodoru. Kierowcy skorzystają z nich w przyszłym roku. To kolejny krok, jaki grupa Orlen stawia w kroku rozwoju przyjaznej środowisku technologii wodorowej.

Jak podaje koncern z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, budowa rozpocznie się na stacjach Benzina - w Pradze i Litvinowie. To tam powstaną pierwsze punkty do tankowania wodoru. W planach jest także otwarcie kolejnych stacji wodorowych – w Brnie, Pilźnie i w Pradze, na autostradzie D10. Inwestycje te wpisują się w ogłoszone przez koncern osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku.

- Transformacja energetyczna jest koniecznością, a my chcemy być jej liderem w Polsce i Europie Środkowej - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Wyzwania związane z nią, w tym z globalnym trendem nowej mobilności zamierzamy wykorzystać również biznesowo. [...] Będziemy m.in.  rozwijać paliwa alternatywne i technologie niskoemisyjne. Bez wątpienia w przyszłości wodór będzie istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego z determinacją intensyfikujemy prace w tym obszarze, także na naszych zagranicznych stacjach - dodał.

Orlen przekonuje, że wodór jest bezpieczny i przyjazny środowisku. Powstaje z gazu ziemnego i odnawianych źródeł energii, można go pozyskać także z biomasy. Po oczyszczeniu może być stosowany jako paliwo w pojazdach. 

- Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacji, między innymi ze względu na krótki czas tankowania czy nieskomplikowany technicznie sposób magazynowania i przewożenia wodoru - tłumaczy Tomasz Wiatrak, prezes zarządu Unipetrol, czeskiej spółki Grupy Orlen. - Prowadzimy zaawansowane rozmowy z władzami Pragi, województwa środkowoczeskiego i usteckiego w sprawie jego wykorzystania w transporcie publicznym w Czechach. Jesteśmy też w stałym kontakcie z producentami samochodów napędzanych wodorem, co w przyszłości może  zaowocować współpracą i ciekawymi projektami  - przekonywał.

Czeskie punkty tankowania wodoru będą zaopatrywane w wodór wytwarzany podczas przerobu ropy naftowej w rafineriach Unipetrolu w Litvínovie i Kralupach nad Wełtawą. Budowa stacji wodorowych w Czechach to kolejne działanie koncernu w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. W ubiegłym i na początku tego roku koncern podpisał listy intencyjne o współpracy m.in. z Płockiem i innymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Koncern rozpoczął też proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. Podobny planowany jest także w Płocku. W ramach inwestycji powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. Zgodnie z planem, produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma rozpocząć się w 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE