Reklama

Orlen: dzisiejszy protest nielegalny

Opublikowano:
Autor:

Orlen: dzisiejszy protest nielegalny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncern stoi na stanowisku, że obecne działania związkowców, również zaplanowana na dziś akcja protestacyjna, są nielegalne. Dlatego złożył w sądzie wniosek o ustalenie legalności sporu.

Koncern stoi na stanowisku, że obecne działania związkowców, również zaplanowana na dziś akcja protestacyjna, są nielegalne. Dlatego złożył w sądzie wniosek o ustalenie legalności sporu.

Jak już pisaliśmy, ponieważ nie udało się dojść do porozumienia z zarządem Orlenu w sprawie podwyżek i innych postulatów, na dziś o godz. 14.00 związki zawodowe zrzeszone w Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zaplanowały wielką demonstrację protestacyjną. Według szacunków, może wziąć w niej udział nawet ok. tysiąca pracowników Orlenu. Jednak Koncern stoi na stanowisku, że nie było podstaw do wejścia w spór zbiorowy. Publikujemy oświadczenie PKN Orlen w tej sprawie:

Stanowisko PKN ORLEN

W kontekście planów części organizacji związkowych funkcjonujących w PKN ORLEN, eskalujących swoje działania, pragniemy potwierdzić, iż w przekonaniu Spółki oczekiwania i działania związków zawodowych nie znajdują oparcia w regulacjach prawnych - nie ma podstaw do sporu zbiorowego, a więc nie ma podstaw do prowadzenia akcji protestacyjnych czy strajków w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Działania te są zatem nielegalne. Trzy z ośmiu organizacji będących w sporze wycofało się z niego uznając za zasadne wątpliwości prawne co do legalności protestu, bądź też uznając, że dalsza eskalacja żądań nie jest sposobem prowadzenia dialogu. Dla ostatecznego wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy PKN ORLEN złożył w Sądzie wniosek o ustalenie legalności sporu, by rozwiać ostatecznie wszelkie wątpliwości podnoszone przez pozostałe Związki.

Stabilność zatrudnienia, plany rozwojowe oraz system płac i przywilejów pozapłacowych w Spółce, w tym wysoki poziom średniego wynagrodzenia wynoszący ok. 9,4 tys., zł, prawie 3-krotnie przekraczający średnie płace w sektorze przedsiębiorstw plasuje firmę w czołówce polskich przedsiębiorstw pod względem polityki pracowniczej. Te merytoryczne przesłanki, zdecydowały o tym, iż w tym roku Pracodawca chcąc zachować dyscyplinę finansową zaproponował zamiast wzrostu plac zasadniczych wypłatę nagród jednorazowych.

Jednak złożona podczas negocjacji propozycja Pracodawcy została odrzucona, a w międzyczasie żądania i hasła organizacji związkowych zaczęły przybierać znacznie szerszy wymiar wciągając w akcję pracowników innych spółek Grupy Kapitałowej i nawet spoza niej, co istotnie odbiega od postulatów zgłoszonych na początku sporu. Dodatkowo jeden ze związków działający tylko na rzecz pracowników zmianowych po raz kolejny forsuje kwestie skracania czasu pracy korzystne wyłącznie dla pracowników produkcji lekceważąc fakt, iż spowodowałoby to komplikacje w organizacji pracy i wzrost godzin nadliczbowych co oznacza wzrost kosztów. Pragniemy zapewnić, że Pracodawca nie prowadzi żadnych bezprawnych działań, jak sugerują związki, tylko wręcz przeciwnie działa zgodnie z literą prawa i jednocześnie jest wciąż gotowy na powrót do rozmów.

PKN Orlen

Jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu, od strony formalnej, czyli zgodności z ustawą prawo o zgromadzeniach, wszystko jest w porządku. Organizatorzy zgromadzenia publicznego spełnili wszystkie wymogi przewidziane prawem jeśli chodzi o organizację demonstracji.

Przypominamy również, że w związku z dzisiejszą demonstracją można spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie ul. Zglenickiego i ul. Chemików. W trakcie zgromadzenia planowane jest przemieszczenie się uczestników pochodem zorganizowanym na trasie: Brama nr 1 do skrzyżowania z ul. Zglenickiego – ul. Zglenickiego, w stronę południową do skrzyżowania z ulicą pomiędzy ORLEN Medica a Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego – przejście tym odcinkiem ulicy do ul. Chemików.

Czytaj też:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE