Reklama

Orlen: do 95 tys. odprawy dla pracowników

Opublikowano:
Autor:

Orlen: do 95 tys. odprawy dla pracowników - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele koncernu i głównych organizacji związkowych podpisali wczoraj porozumienie dotyczące odpraw dla odchodzących pracowników po wprowadzeniu 4-brygadówki. Maksymalna wysokość odpraw może wynieść 95 tys. zł.

Przedstawiciele koncernu i głównych organizacji związkowych podpisali wczoraj porozumienie dotyczące odpraw dla odchodzących pracowników po wprowadzeniu 4-brygadówki. Maksymalna wysokość odpraw może wynieść 95 tys. zł.

Sprawa wydaje się przesądzona - mimo protestów załogi, związków, pikiet w Warszawie i apeli parlamentarzystów - w Orlenie trwają przygotowania do wprowadzenia od nowego roku 4-brygadowego systemu czasu pracy w miejsce dotychczasowej - i w opinii załogi optymalnej - 5-brygadówki. Od tygodni w Orlenie sytuacja jest napięta.

Zdaniem koncernu, zmiana wymusza redukcję zatrudnienia, w samym Orlenie (bez spółek) to ponad 200 etatów.  Dlatego - jak mówił w rozmowie z nami Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Ruchu Ciągłego - choć oficjalnie nie ma zgody związków na wprowadzenie 4-brygadówki,  związkowcy na razie skupiają się głównie na wywalczeniu jak najlepszego pakietu osłonowego dla osób, które - paradoksalnie - będą musiały odejść z pracy właśnie po zmianie czasu pracy.

Kolejne spotkanie negocjacyjne w tej sprawie odbyło się wczoraj, w poniedziałek. Jak podaje biuro prasowe koncernu,  pracodawca oraz wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe parafowały porozumienie restrukturyzacyjne dające pracownikom możliwość otrzymania dodatkowych odpraw związanych z rozwiązaniem stosunku pracy.

O jakich pieniądzach mowa? Biuro prasowe zastrzega, że kwoty odpraw będą uzależnione m.in. od trybu rozwiązania umowy, wysokości wynagrodzenia i stażu pracy. - Maksymalna wysokość odpraw może wynieść 95 tys. złotych - wylicza koncern. - Porozumienie wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez odpowiednie organy związkowe oraz zarząd PKN Orlen.

Podczas negocjacji rozmawiano również o innych warunkach po wprowadzeniu 4-brygadówki. - Uzgodniono, że pracodawca utrzyma dodatkowe 7 dni wolnych dla pracowników w obszarze produkcji udzielanych na dotychczasowych zasadach - zapewnia Orlen.

Czytaj też:

 

O powodach, które podaje koncern, czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE