Reklama

Optymalizacja procesu produkcyjnego - roboty współpracujące

Opublikowano:
Autor:

Optymalizacja procesu produkcyjnego - roboty współpracujące - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prowadząc swoją działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu jakiegoś dobra musimy odpowiednio rozplanować każdy kolejny element jego produkcji, tak, aby przebiegała ona szybko i efektywnie. Z uwagi na to przedsiębiorstwa często dzielą ten proces na kolejne etapy, zatrudniając osoby odpowiedzialne za każdy z nich.

Prowadząc swoją działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu jakiegoś dobra musimy odpowiednio rozplanować każdy kolejny element jego produkcji, tak, aby przebiegała ona szybko i efektywnie. Z uwagi na to przedsiębiorstwa często dzielą ten proces na kolejne etapy, zatrudniając osoby odpowiedzialne za każdy z nich.

Wtedy właśnie produkcja ma charakter etapowy i staje się bardziej efektywna, niż w przypadku powierzania całego procesu jednemu pracownikowi. Jak jednak jeszcze bardziej poprawić rentowność całości, zwiększyć zysk, a przy okazji odciążyć niektórych pracowników? Z pomocą przychodzą roboty współpracujące, które są w stanie znacząco zoptymalizować cały proces. Na czym polega ich wykorzystanie?

Działanie robotów współpracujących

Jak sama nazwa sugeruje, roboty współpracujące mają za zadanie wspomaganie "prawdziwych" pracowników w wykonywaniu ich codziennych zadań. Są to urządzenia, które zazwyczaj wykonują stałe i szablonowe czynności - nie tylko te najprostsze, ale też takie wymagające dużej precyzji i uwagi.

Mimo wszystko, każda z maszyn zawsze musi być pod kontrolą człowieka - nawet bowiem jeśli działa w sposób całkowicie zautomatyzowany, często na jej drodze mogą stawać czynniki losowe (na przykład w czasie spawania drut może się odgiąć w mocno nieprzewidywalny sposób), co może doprowadzić do zaburzenia ich dalszej pracy.

Plusem stosowania robotów w celach optymalizacyjnych jest z pewnością fakt, że wiąże się to zazwyczaj z jednorazowym wydatkiem - maszynie nie musimy płacić za wykonywanie kolejnych czynności. Możemy być pewni, że zawsze wykona powierzone jej działania i zawsze zrobi to dokładnie tak samo.

Musimy jednak pamiętać, że roboty - mimo wszystko - nie wszędzie znajdą swoje zastosowanie. Za ich pośrednictwem można wykonywać działania, które są powtarzalne i zazwyczaj stosunkowo proste. Bardziej skomplikowane lub wymagające jakiejkolwiek dozy kreatywności działania wciąż powinny być powierzane człowiekowi.

Ile kosztuje taki robot?

Choć na pytanie dotyczące ceny robota wykorzystywanego w produkcji nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo to wszystko w dużej mierze zależy od branży, w której będzie on wykorzystywany, jesteśmy w stanie określić przybliżoną wartość na podstawie tego, czego będziemy od niego wymagać. Im więcej funkcji będzie musiał posiadać nasz robot, tym większa będzie zazwyczaj jego cena.

Roboty są na tyle elastyczne, że można je zaprogramować do robienia wielu różnych czynności - aby jednak nie wydać za dużo, należy się skupić na tych, które są najbardziej uciążliwe dla naszych obecnych pracowników, bądź też po prostu zajmują im najwięcej czasu.

Czy warto?

Zainwestowanie w robota, który po części zautomatyzuje proces produkcji w naszej firmie jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Nie tylko zwiększy ono efektywność działania przedsiębiorstwa i przyczyni się do wzrostu zysków, ale też sprawi, że łatwiej nam będzie tym wszystkim zarządzać. Nie wahajmy się więc spróbować - zwłaszcza, jeżeli branża, w której działamy ma ku temu potencjał.

Więcej o automatyzacji i optymalizacji procesu produkcyjnego, przeczytasz na https://corobotics.pl/optymalizacja-procesu-produkcyjnego/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE