Reklama

Ogrzewanie postojowe - zalety i wady tego rozwiązania

Opublikowano:
Autor:

 Ogrzewanie postojowe - zalety i wady tego rozwiązania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żyjemy w czasach, w których korzystanie z samochodu stanowi codzienność naszego życia. Auta stały się tak powszechne, że każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jedno - a statystyki sugerują, że nawet więcej. Samochodem dojeżdżamy wszędzie - po zakupy, do pracy, do szkoły, na wycieczkę czy ferie zimowe. Warto więc zadbać o to, aby podróżowało się nim komfortowo i przyjemnie. Wspomniany komfort jest z kolei w stanie zwiększyć ogrzewanie postojowe i choć niegdyś było uważane za luksus, obecnie jest czymś bardzo często instalowanym i chwalonym. Czy jednak z korzystaniem tego typu ogrzewania idą same zalety? A może ma to pewne wady? O tym wszystkim zamierzamy powiedzieć w naszym artykule.

Żyjemy w czasach, w których korzystanie z samochodu stanowi codzienność naszego życia. Auta stały się tak powszechne, że każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jedno - a statystyki sugerują, że nawet więcej. Samochodem dojeżdżamy wszędzie - po zakupy, do pracy, do szkoły, na wycieczkę czy ferie zimowe. Warto więc zadbać o to, aby podróżowało się nim komfortowo i przyjemnie. Wspomniany komfort jest z kolei w stanie zwiększyć ogrzewanie postojowe i choć niegdyś było uważane za luksus, obecnie jest czymś bardzo często instalowanym i chwalonym. Czy jednak z korzystaniem tego typu ogrzewania idą same zalety? A może ma to pewne wady? O tym wszystkim zamierzamy powiedzieć w naszym artykule.

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Jeżeli chodzi o samo działanie ogrzewania postojowego, pod względem technicznym różni się w zależności od jednego z dwóch rodzajów, jakie możemy mieć u siebie zainstalowane. W pierwszym z nich, wodnym, pod maską samochodu montowany jest dodatkowy element - agregat. Ten połączony zostaje do obiegu cieczy chłodniczej w silniku - działając, podgrzewa tenże płyn, a dzięki wiatraczkom przekazuje uzyskane ciepło do kabiny pasażerskiej.

Jeżeli chodzi o ogrzewanie postojowe powietrzne, agregat również istnieje - nie jest on jednak połączony z silnikiem. Działa za to za pośrednictwem zasysania zimnego powietrza z kabiny pasażerskiej, a następnie ogrzewania go i wypuszczania z powrotem do kabiny. Wszystko jest przeprowadzane bez udziału silnika - konieczne jest jedynie uruchomienie agregatu, który wprawia powietrze w ruch, które podróżuje po całym układzie samochodu do momentu "wydmuchania", przy okazji ocieplając pozostałe elementy układu, a nie tylko kabinę pasażerską.

Zalety ogrzewania postojowego

Główną zaletą korzystania z ogrzewania postojowego jest olbrzymi komfort płynący z korzyści z nim związanych. Dzięki niemu nie musimy martwić się o pozbywanie się śniegu i szronu z auta w okresie zimowym. Koniec też z irytującym chłodem w kabinie pasażerskich. Ogrzewanie postojowe przyczynia się też do mniejszego zużycia silnika, a także innych układów w samochodzie. Wszystko dlatego, że "przedwstępnie" rozgrzewa wszystkie te części sprawiając, że nie będą uruchamiane na żywo - będą to robiły znacznie szybciej, sprawniej i przy generowaniu mniejszego "wysiłku".

Ogrzewanie postojowe to również lepszy przepływ oleju i bardziej efektywne smarowanie, które wynika z rozgrzanego silnika. Nie tylko więc będzie on znacznie bardziej trwały, ale też przyczyni się do lepszej pracy innych elementów samochodu, o których działaniu często nawet nie wiedzieliśmy.

Minusy związane z ogrzewaniem postojowym

Jeżeli chodzi o wady ogrzewania postojowego, jedną z podstawowych są koszta wynikające z jego instalacji. Ta potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych i zazwyczaj nie różni się w zależności od auta. Korzystanie z ogrzewania postojowego to również konieczność ponoszenia kosztów eksploatacji - jest ona szczególnie wysoka w przypadku rodzaju wodnego, które spala sporo paliwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE