Zdecydowana większość płocczan korzysta z miejskiego systemu ogrzewania. Ciepło dla Płocka zapewnia Orlen i to koncern ustala stawki - po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. Miasto i tak jest w niezłej sytuacji, bo ciepło wyprodukowane przez koncern jest tańsze, niż w innych częściach kraju, choć w tym przypadku to marne pocieszenie.
Fala podwyżek w "Mazowieckiej"
Skontaktowała się z nami grupa mieszkańców Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy otrzymali pisma z informacjami o wzroście opłat za ciepło. W przypadku pana Andrzeja stawka w porównaniu do października 2024 roku wzrosła z 2,95 zl za metr kwadratowy do 5,75 zł za metr kwadratowy. W tym konkretnym przypadku w kilka miesięcy opłata wzrosła o 94%!
- Nie o 10, nie o 20%, a od razu o 100%! To istna bandyterka - mówi w rozmowie z nami mieszkaniec. - Ludzi niedługo nie będzie stać na mieszkanie. Jest tu dużo osób chorych, emerytów. Mają wybierać - leki czy czynsz?
Podobne podwyżki dostali wszyscy mieszkańcy Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, choć skala jest różna.
- Co blok to inna stawka - dziwią się się mieszkańcy.
Skąd taka podwyżka?
Podwyżki dla całego Płocka
Orlen podniósł stawkę za ciepło dla Płock w październiku 2024 roku, o czym informowaliśmy.
W styczniu roku Orlen dostał zgodę Urzędu Regulacji Energetyki. Taryfa na ciepło dla Płocka została zatwierdzona 17 stycznia 2025 roku.
- Poprzednia taryfa dla ciepła wytwarzanego w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku obowiązywała do 31 stycznia 2025 r. Nowa taryfa została zatwierdzona i opublikowana przez URE 17 stycznia 2025 r., a weszła w życie 1 lutego br. Obowiązująca stawka jest wyższa o średnio 3,8% w odniesieniu do ceny ostatnio stosowanej. Tegoroczne ceny są sumą nowej taryfy ciepła wytwarzanego w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku oraz nowej taryfy przesyłowej Fortum. Wysokość taryfy ma z jednej strony zapewnić pokrycie uzasadnionych kosztów ponoszonych przez jednostkę wytwórczą w związku z realizacją jej zadań, a jednocześnie zapewnić ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat. Do zadań Prezesa URE należy weryfikacja kosztów przyjmowanych do kalkulacji taryfy oraz dbanie o równoważenie interesów przedsiębiorstwa i odbiorców - odpowiedziało nam biuro prasowe Orlenu.
W październiku stawka wzrosła o 17%.
O sprawę zapytaliśmy też Fortum - spółkę, która zajmuje się dystrybucją ciepła.
- Stawki opłat przesyłowych w Płocku wzrosły od 1 stycznia br. średnio o 8,78%, zgodnie z taryfa zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki. Wszystkich klientów traktujemy na tych samych zasadach - zapewnia nas Natalia Bugalska manager ds. komunikacji w Fortum.
Spółdzielnia się broni
Zwróciliśmy się też z pytaniami do Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na rozmowę z nami zgodziła się Jolanta Bielińska, zastępca prezesa.
- To są opłaty zaliczkowe. Sezon rozliczeniowy, tak jak od 30 lat, kończy się w kwietniu. Zazwyczaj w trakcie sezonu staramy sie nie podnosić opłat, ale tu nas zaskoczyła podwyżka. W krótkim okresie mamy 3 podwyżki ciepła - mówi Jolanta Bielińska.
Jak zapewia nas wiceprezes spółdzielni, w opłacie za ciepło jest tylko opłata za ciepło. Nie ma tam "wrzuconych" innych opłat, a spółdzielnia w tym wypadku tylko rozlicza zużyte ciepło.
- To byłoby niezgodne z prawem - tłumaczy Bielińska. - Oszacowaliśmy to na podstawie zeszłorocznego zużycia ciepła, przemnożyliśmy przez ceny i wyszło nam, że na niektórych węzłach zabraknie tyle, na innych tyle. Rozliczenią są indywidualne, więc nie ma jednakowej stawki dla wszystkich.
Nie jest to 100% regułą, ale większość bloków swój węzeł cieplny. Inną stawką mają też mieszkańcy ze względu na to, jak rozliczają się za ciepło. Jak tłumaczy Jolanta Bielińska, część spółdzielców "Mazowieckiej" ma podzielniki ciepła na kaloryferach, część nie. To zawsze decyzja mieszkańców. W spółdzielni wskazują, że tam, gdzie płacone jest za ciepło "z metra", tam zazwyczaj zużycie ciepła jest większe.
- Duże zużycie ciepła jest na początku i na końcu sezonu. Mamy bardzo dużo telefonów, żeby zrobić "dogrzew". Ponowne uruchomienie ciepła na kilka dni jest bardzo kosztowne - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Stawki się różnią. To policzone średnioroczne zużycie ciepła na węźle. Tak się dzieje.
Spółdzielnia zapewnia, że rzetelnie rozliczy opłaty za ciepło. Pierwsi mieszkańcy w Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozliczenia mają otrzymać w czerwcu, ostatni w sierpniu.
Teoretycznie w nowym budownictwie są możliwości indywidualnego rozliczenia pomiędzy mieszkańcami a Fortum. W kilkudziesięcioletnich blokach zasobów Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest to jednak niemożliwe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.