Reklama

Reklama

Ogólnopolski konkurs nosi imię płocczanina

Opublikowano: 10 czerwca 2013 12:51
Autor:

Ogólnopolski konkurs nosi imię płocczanina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas uroczystego finału ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" konkurs został nazwany imieniem jej pomysłodawcy - zmarłego w ub. roku majora Marka Gajewskiego.

Reklama

Podczas uroczystego finału ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" konkurs został nazwany imieniem swojego pomysłodawcy - zmarłego w ub. roku majora Marka Gajewskiego.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród finalistom i laureatom 18. już edycji prestiżowego ogólnopolskiego konkursu historycznego  odbyła się jak co roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak się dowiedzieliśmy, tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter - konkurs został nazwany imieniem kapitana Marka Gajewskiego, znanego co najmniej kilku pokoleniom płocczan żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, szefa Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka, Płocczanina Roku 2007. To właśnie z jego inicjatywy  w roku szkolnym 1995/1996 w Szkole Podstawowej nr 23 została zorganizowana pierwsza edycja konkursu historycznego o zasięgu ogólnopolskim, który w miarę upływu lat zyskiwał coraz większą popularność i renomę.  W tym roku przystąpiło do niego ponad 12 tys. uczniów z całej Polski z tysiąca szkół. - Składając hołd niestrudzonemu społecznikowi i nauczycielowi życia, który stał się wzorem do naśladowania dla tysięcy uczestników Konkursu i Olimpiady, Mazowiecki Kurator Oświaty ustala nazwę Konkursu i Olimpiady w następującym brzmieniu:  Ogólnopolski Konkurs Historyczny i Olimpiada Tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...” im. mjra Marka Gajewskiego - czytamy  akcie nadania. 
 
Jak dowiedzieliśmy się od Małgorzaty Gasik, z inicjatywą nadania konkursowi imienia jego pomysłodawcy wyszło  Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych Delta i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Akt nadania odebrała jego córka Elżbieta Olechowska i jej synowie Hubert i Marcin oraz następca Marka Gajewskiego na stanowisku szefa Porozumienia Organizacji Kombatanckich, Edward Jankowski.  Nie zabrakło również Jadwigi Wojnarowskiej, szefowej oddziału kultury płockiego Ratusza oraz jak co roku - Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku, którą reprezentowała dyrekcja - Ewa Woźniak i Aldona Fijałkowska, oraz nauczycielka historii Renata Wojtycka. Nie można zapomnieć też o uczennicy z Płocka, Lidii Roszko z Małachowianki, która zajęła 7. miejsce.

Marek Gajewski zmarł w nocy z 12 na 13 grudnia ub. roku w wieku 86 lat. Minister obrony narodowej pośmiertnie nadał mu stopień majora. Wspomnienie czytaj tutaj:

Fot. Krzysztof Stefański / Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.