Reklama

Oferta złożona, co dalej? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Oferta złożona, co dalej? Wszystko, co trzeba wiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O 10:57, dokładnie godzinę i trzy minuty przed terminem, wpłynęła oferta firmy MIRBUD ze Skierniewic. To jedyny wykonawca, który zdecydował się wycenić realizację budowy stadionu im. Kazimierza Górskiego.

O 10:57, dokładnie godzinę i trzy minuty przed terminem, wpłynęła oferta firmy MIRBUD ze Skierniewic. To jedyny wykonawca, który zdecydował się wycenić realizację budowy stadionu im. Kazimierza Górskiego. 

Miasto ma na stole ofertę opiewającą na 166 477 375,80 złotych. Z jednej strony to dużo, bo miasto ma zabezpieczone tylko ok. 100 mln złotych, a pozostałą część kwoty gdzieś po prostu trzeba znaleźć. Z drugiej, to mało, biorąc pod uwagę aktualne ceny na rynku budowlanym i koszty realizacji innych obiektów w Polsce. Niektórzy spodziewali się ofert oscylujących wokół 200 mln złotych. 

[ZT]22639[/ZT]

Ofertę otworzono punktualnie o 12:30. Co teraz? Ratusz musi przede wszystkim zweryfikować, czy jest kompletna. Na razie wiadomo, że spełnione są wymagania odnośnie doświadczenia kierownika budowy. Przedstawiono też trzy plansze z wizualizacjami. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, ale przed ewentualnym podpisaniem umowy trzeba to dokładnie sprawdzić. Co ważne: Ratusz ma 90 dni na weryfikację i ewentualne podpisanie umowy na tych warunkach. Żeby podpisać umowę, trzeba mieć środki. Na razie jest nieco więcej, niż połowa. 

W Ratuszu bardzo długo przygotowywali się do ogłoszenia przetargu. Stworzono m.in. Program Funkcjonalno-Użytkowy, który określa praktycznie każdy detal nowego obiektu przy Łukasiewicza 34. Dokument liczy 472 strony i jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest tu wyraźnie napisane, że stadion ma mieć dokładnie 15 004 miejsc, więc o żadnym zmniejszaniu obiektu do 12 tysięcy nie może być mowy. Trybuny mają być cztery, wszystkie zadaszone, a najdalsze miejsce ma być maksymalnie 90 metrów od punktu środkowego boiska. Wykonawca musi tak zaplanować prace, by Nafciarze mogli rozgrywać mecze domowe w Płocku. 

Na co warto zwrócić uwagę, patrząc na wizualizacje? Niepokój niektórych może budzić fakt, że trybuny są "prześwitujące". PFU narzuca wykonawcy konieczność wykonania analizy nasłonecznienia i przewietrzenia murawy stadionu. Prawdopodobnie takie wykonanie obudowy obiektu wynika właśnie z doświadczeń innych aren w Polsce, które mają z tym problem. 

Co z wizualizacją, przygotowaną kilka lat temu przez firmę Bończa Studio? Ona służyła tylko do stworzenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Jeśli miasto zdecyduje się podpisać umowę z firmą MIRBUD, wykonawca sam zaprojektuje stadion. Oczywiście zgodnie z przedstawionymi wytycznymi. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE