Reklama

Odznaczeni w Ratuszu. Zobacz kto [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Odznaczeni w Ratuszu. Zobacz kto [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wojna to największy grzech ludzkości. Nikt tak nie pragnie pokoju jak żołnierz na wojnie – mówił pułkownik Antoni Jelec, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w trakcie uroczystości w Ratuszu. Blisko 30 osób otrzymało odznaczenia za działalność w organizacjach kombatanckich i udzielaną pomoc kombatantom.

- Wojna to największy grzech ludzkości. Nikt tak nie pragnie pokoju jak żołnierz na wojnie – mówił pułkownik Antoni Jelec, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w trakcie uroczystości w Ratuszu. Blisko 30 osób otrzymało odznaczenia za działalność w organizacjach kombatanckich i udzielaną pomoc kombatantom.

W czwartek w Sali Sejmowej w ratuszu wręczano Kombatanckie Krzyże Zwycięstwa członkom różnych organizacji kombatanckich i osób represjonowanych. Odznaczenia trafiły także do osób, które udzielają pomocy kombatantom, w tym m. in. do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego i wiceprezydenta Romana Siemiątkowskiego. - Dla mnie to odznaczenie jest zobowiązaniem do dalszej pracy na rzecz kombatantów i wspierania ich w prowadzonej działalności – dziękował prezydent. Odznaczenia przyznał Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na wniosek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich.

O realiach II wojny i czasu powojennego mówił pułkownik Antoni Jelec, członek Zarządu Wojewódzkiego  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Wspominał żołnierzy, którzy nawet po wojnie nie złożyli broni. - W sercach mieliśmy obraz ojczyzny, niepodległej i sprawiedliwej dla wszystkich swoich dzieci – przemawiał. - Co innego naprawdę przeżyć wojnę, a co innego o niej pisać i tylko słuchać – on sam w trakcie wojny został ranny. Mało brakowało, a zostałby zamordowany przez esesmanów.

Prosił o pamięć dla kilku tysięcy poległych płocczan. Przypominał też, że groby weteranów nie zawsze są właściwie oznaczone tabliczkami. Na palcach jednej ręki można policzyć żyjących żołnierzy walczących w 1939 roku. - A byli wśród nas i tacy, którzy zawieszali biało-czerwoną flagę w Berlinie. Wśród tych żyjących trzech z nas skończyło już 100 lat. Została nas garstka – i życzył sobie i wszystkim pozostałym, aby mogli jeszcze wiele razy spotkać się w tym gronie. - Dzisiaj wręczyliśmy Krzyże Zwycięstwa, które są przeznaczone zarówno dla żołnierzy, jak i dla tych, którzy nam służą - zakończył.

Przemawiała jeszcze Zofia Cierpikowska-Maj, prezes Związku Inwalidów Wojennych. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowała w stronę Edwarda Jankowskiego, przewodniczącego Porozumienia Organizacji Kombatanckich w Płocka i Prezesa Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Płocku. - Panie Edwardzie, kłaniam się i melduję pod pańskie rozkazy!

Odznakę za  Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymał Jarosław Zaroń, dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Z okazji 70. rocznicy historycznego zwycięstwa Narodów Sprzymierzonych nad hitlerowskim agresorem, jako wyraz szacunku za zasługi  w dziele wyzwolenia kraju a także upowszechniania szczytnych tradycji kombatanckich Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa zostali odznaczeni:
Andrzej Nowakowski - Prezydent Miasta Płocka
Roman Siemiątkowski - Zastępca Prezydenta Miasta Płocka
Marek Bębenista - Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury
Jerzy Bormiński - Prezes Klubu Seniora PKN ORLEN
Ewa Pietrzak - Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych
Ireneusz Szychowski - Przewodniczący Płockiej Rady ds. Kombatantów oraz Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa
Jadwiga Wojnarowska Nadrowska - Kierownik Oddziału Kultury

przedstawiciele organizacji kombatanckich i osób represjonowanych w Płocku:
Zofia Cierpikowska-Maj - prezes Związku Inwalidów Wojennych
Katarzyna Nowakowska ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mazowsze
Remigiusz Bielewicz - prezes Związku Sybiraków
Zbigniew Stasiak  - prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Płocku
Walentyna Lisowska, Halina Orłowska, Alina Wanda Raczkowska - członkinie wspierające Koło Miejskie Związku Kombatantów RP

przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych:
Irena Sobocińska, Irena Kawałek (w  imieniu zmarłej mamy Krzyż odebrała Alicja Lewandowska), Zofia Gąsecka, Teresa Płuciennik, Kazimierz Bogucki, Józef Borkowicz, Mieczysław Głoskowski, Jerzy Janiszewski, Jan Kłos, Józef Majewski, Stanisław Ostrowski, Henryk Seweryniak, Kazimierz Smardzewski, Eugeniusz Zgorzelski.

Czytaj też:

Fot., Karolina Burzyńska/Portal Płock, UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE