Jan Olkiewicz jest zawsze wymieniany, kiedy pisze się o historii płockiej „Solidarności”. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Płock został utworzona w Płocku na początku września 1980 r. W skład zarządu wszedł m.in. Jan Olkiewicz. Z kolei w 1988 r. powstał Międzyzakładowy Komitet Organizacyjny NSZZ „Solidarność”, Olkiewicz był jego członkiem.
Działacz płockiej „S” został internowany w Mielęcinie. Olkiewicz pracował w stoczni na Radziwiu, był radnym pierwszej kadencji. - Janek był apolityczny, nie był zwolennikiem ani PiS, ani PO. Nie znosił podziałów, kłótni pomiędzy partiami. Pragnął, by wszyscy współpracowali, działali wspólnie – wspomina jeden z jego przyjaciół.
W 2010 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Wolności i Solidarności - nagrody dla działaczy opozycji w czasie dyktatury komunistycznej w latach 1956-1989,internowanych przez minimum rok. Wnioski o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności przedstawia prezydentowi prezes IPN. Na krzyżu wyryty jest napis „Wolność i Solidarność”, a w środku wyryty wizerunek Orła Białego. Do czerwca br. odznaczenie to otrzymały 453 osoby. Wśród nich był Jan Olkiewicz, odznaczony postanowieniem z 9 stycznia br.
fot. Kwis