Reklama

Odkryte w centrum Płocka ludzkie szkielety zapakowano i wywieziono. Trafiły do Łodzi

Opublikowano:
Autor:

Odkryte w centrum Płocka ludzkie szkielety zapakowano i wywieziono. Trafiły do Łodzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ludzkie szkielety, które wydobyto z ziemi podczas badań archeologicznych w pobliżu budynku przy skrzyżowaniu ul. 1 Maja i Sienkiewicza, zapakowano do pudeł i w piątek wywieziono do Łodzi, gdzie zostaną poddane badaniom antropologicznym. Przypomnijmy, że podczas pierwszego etapu prac odkryto 78 zespołów grobowych z XII i XIII w.

Ludzkie szkielety, które wydobyto z ziemi podczas badań archeologicznych w pobliżu budynku przy skrzyżowaniu ul. 1 Maja i Sienkiewicza, zapakowano do pudeł i w piątek wywieziono do Łodzi, gdzie zostaną poddane badaniom antropologicznym. Przypomnijmy, że podczas pierwszego etapu prac odkryto 78 zespołów grobowych z XII i XIII w.

Badania na terenie przy ul. 1 Maja 3/5 prowadziło Muzeum Mazowieckie, doprowadziły do odkrycia 78 jam grobowych. Wstępnie oceniono, że pochówki odbywały się w tym miejscu już we wczesnym średniowieczu. Kości przewieziono w miniony piątek do Katedry Antropologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, aby poddać je badaniom antropologicznym. Zajmie się tym kierownik Katedry Antropologii w Uniwersytecie Łódzkim, prof. Wiesław Lorkiewicz. Dzięki temu dowiemy się np. tego w jakim wieku zmarli nasi przodkowie, których pochówki odkryto w tym roku, a także na co chorowali. W informacji opublikowanej przez Muzeum Mazowieckie czytamy, że jedna z czaszek nosi ślady trepanacji. Zostaną przeprowadzone badania DNA, aby odpowiedzieć na kolejne pytania - czy pochowane osoby były ze sobą spokrewnione i skąd pochodziły.

[ZT]23608[/ZT]

Możemy być pewni, że kości z Płocka trafią w ręce ludzi, którzy wyciągają dane o ludzkich genach sprzed setek lat, aby ustalić jak zmieniali się mieszkańcy przez kolejne wieki (np. pod względem wzrostu). Teraz wyobraźcie sobie gabloty od góry do dołu, półka po półce wypełnione czaszkami... Badacze z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego (we współpracy z Pracownią Biobanku Katedry Biofizyki Molekularnej) podjęli się np. niedawno skanowania czaszek 200 dawnych mieszkańców Kujaw (to zaledwie skromna część kolekcji liczącej ok. 2,5 tys. czaszek). Jak informowała Polska Agencja Prasowa, czaszki należą do osób żyjących między X a XIX w. w okolicach Brześcia Kujawskiego. Trójwymiarowe kopie czaszek zapisują w postaci cyfrowych danych, co np. umożliwi wydrukowanie takiej czaszki na drukarce 3D. Dane będą udostępniane w internecie na platformie e-Człowiek.pl.

W styczniu możemy liczyć na wstępne sprawozdanie z dotychczasowych badań kości znalezionych w centrum Płocka. Znajdziemy je w półroczniku popularno-naukowym, a dokładnie w 16. numerze "Naszych Korzeni" wydawanym przez Muzeum Mazowieckie. A kiedy już wykopaliska ostaną zakończone - pamiętajmy, że od początku kierujący pracami archeologicznymi wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego, dr Tomasz Kordala liczył się z tym, że badania nie zakończą się w tym roku, mogą być kontynuowane w kolejnym - Muzeum Mazowieckie zamierza wydać monografię średniowiecznego cmentarza z ul. 1 Maja zawierającą zarówno część archeologiczną autorstwa pracowników muzeum, jak i część antropologiczną z wnioskami prof. Wiesława Lorkiewicza.

Fot. Muzeum Mazowieckie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE