Reklama

Odeszli już od nas. Wspominamy tych, którzy zmarli w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Odeszli już od nas. Wspominamy tych, którzy zmarli w tym roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odeszli, ale wiele z tego, czego dokonali w trakcie swojego życia, czego nas uczyli, o czym świadczyli, zostanie w nas na zawsze. Wciąż są z nami w naszych wspomnieniach i sercach. Wspominamy płocczan, których nie ma już wśród nas.

Odeszli, ale wiele z tego, czego dokonali w trakcie swojego życia, czego nas uczyli bądź o czym świadczyli, zostanie w nas na zawsze. Wciąż są z nami w naszych wspomnieniach i sercach. Wspominamy osoby, których nie ma już wśród nas.

Zapalając znicze na grobach naszych najbliższych, nie zapominajmy również o tych, którzy byli związani z Płockiem bądź byli płocczanami, dołożyli swoją cegiełkę do funkcjonowania naszego miasta i niestety odeszli od nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niektórym z nich możemy osobiście zapalić światełko, o innych wspomnijmy w modlitwie. Zwróćmy uwagę na te groby, które wydają się zapomniane, nieco już zapuszczone. Tam również warto postawić znicz.

W tym roku w Płocku w sposób symboliczny pożegnaliśmy również małego chłopca z Radomia, puszczając do nieba kolorowe balony, czy też tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, układając dla niego w centrum miasta serce ze zniczy.

Henryk Błażejczyk

W dorobku wiele wspaniałych, a także nagradzanych, ról, nienaganna dykcja, skłonność do opowiadania dykteryjek, umiejętność rozbawiania widzów do łez, w wolnym czasie angażował się w działalność charytatywną. W 2016 r. hucznie świętował jubileusz 55-lecia pracy scenicznej, niestety jubileuszu 60-lecia nie dane mu było doczekać. W styczniu 2019 r. odszedł od nas aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, Henryk Błażejczyk.

[ZT]21325[/ZT]

Jacek Zdrojewski

Były bramkarz oraz trener młodzieży, Jacek Zdrojewski odszedł od nas 16 stycznia 2019 r. w wieku 53 lat. - Jacek Zdrojewski przez wiele lat reprezentował nasz klub w drużynach juniorskich. W sezonie 1986/1987 dołączył do pierwszego zespołu. W latach 2012 - 2015 Zdrojewski pełnił rolę trenera w grupach młodzieżowych Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisła Płock - poinformował wówczas klub Wisła Płock.

[ZT]21366[/ZT]

Tomasz Klicki

W nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r., w wieku 74 lat, odszedł na wieczną wartę druh harcmistrz Tomasz Klicki, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, nauczyciel, wychowawca wielu harcerskich pokoleń. Był Komendantem Hufca ZHP w Płocku, zastępcą Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP a następnie I Komendantem Chorągwi Płockiej ZHP im Władysława Broniewskiego. W latach osiemdziesiątych był przewodniczącym Rady Chorągwi Płockiej ZHP. Z pewnością wiele osób zapamięta płocczanina Tomasza Klickiego, jako nauczyciela języka polskiego, a także dyrektora Jagiellonki w latach 1986-1990.

[ZT]21252[/ZT]

Krzysztof Starzyński

W lipcu 2019 r., w wieku 67 lat, zmarł wieloletni zawodnik ZKS Wisły Płock, Krzysztof Starzyński. Reprezentował ZKS Wisłę Płock w latach 1970-1980, grał na pozycji rozgrywającego. Wcześniej występował w zespole Mazovii Płock. 9 marca 1975 r. ZKS Wisła Płock z Krzysztofem Starzyńskim w składzie po raz pierwszy w historii awansowała do I ligi piłki ręcznej w Polsce. Później wyjechał z kraju, przez pewien czas grał w Austrii, po powrocie do Płocka zajął się biznesem. W 1990 r. otworzył Hotel Starex (obecnie Hotel Starzyński). 

Sebastian Jędrzejewski

Odszedł od nas wcześnie, miał raptem 33 lata. Zmarł nagle w sobotę, 13 kwietnia 2019 r. Niedługo przed śmiercią wrócił z Abu Dhabi, gdzie odbywały się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Przywiózł trzy złote medale zdobyte w dwuboju siłowym. - Nasz Mistrz, nasza Duma i po prostu wspaniały Człowiek - tak go wspominano.

[ZT]22103[/ZT]

Jacek Lasocki

W piątek 24 maja w godzinach porannych w wieku 47 lat po długiej walce z chorobą zmarł płocczanin i wychowanek klubu Wisła Płock, Jacek Lasocki. W barwach swojego klubu rozegrał przeszło 70 spotkań, w tym w sezonie 1997/1998 dwa mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej. Oprócz Wisły Lasocki reprezentował jeszcze barwy Hutnika Warszawa, Jagiellonki Nieszawa, MKS-u Mień Lipno, GKS Strzegowo czy Amatora Maszewo i Mazowsza Płock.

[ZT]22432[/ZT]

Edyta Lewandowska

Czwartek, 26 września rozpoczął się od smutnej wiadomości o śmierci dyrektorki Zarządu Budynków Komunalnych, Edyty Lewandowskiej. Przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miasta Płocka. - Praca w Wydziale Nadzoru Właścicielskiego dawała jej wiele satysfakcji, a ludzie z którymi współpracowała zawsze mogli liczyć na jej kompetencje i sumienność - wspominał ją prezydent Płocka. Tego dnia sesja w auli ratusza rozpoczęła się od minuty ciszy, aby uczcić pamięć zmarłej.

[ZT]23585[/ZT]

Sławomir Marek Goszkowski

Były radny miasta IV kadencji w latach 2002-2006, a także były wiceprezes Agencji Rewitalizacji Starówki. Zmarł 1 października 2019 r. w wieku 54 lat.

ks. kan. dr Albin Łuczkowski

26 października br. zmarł ks. kan. dr Albin Łuczkowski. Przeżył 73 lata, w tym 48 w kapłaństwie. W toku kapłańskiej posługi był związany z parafią św. Zygmunta w Płocku, był także notariuszem i kanclerzem Kurii Diecezjalnej, proboszczem w parafii w Małej Wsi, wikariuszem w parafii św. Józefa w Płocku, wikariuszem w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, następnie od 2004 r. wikariuszem w parafii św. Wojciecha w Płocku.

[ZT]23884[/ZT]

ks. Adam Łach

Ks. Adam Łach był związany z mediami diecezjalnymi, pełniąc m.in. funkcję redaktora odpowiedzialnego za płocką edycję Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Zmarł nagle w listopadzie 2018 r., na plebanii w swojej parafii św. Mikołaja w Nowym Duninowie. Był wicedziekanem dekanatu gostynińskiego i kapelanem strażaków.

Pożegnaliśmy w Płocku:

Stanley Podzieliński

W poniedziałkowy poranek, 21 stycznia 2019 r. zza oceanu dotarła do Płocka smutna wiadomość o śmierci Stanleya Podzielińskiego. Podzieliński był inicjatorem współpracy pomiędzy Płockiem a Fort Wayne, później ją koordynował. Przez 15 lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady ds. Płocka przy Komitecie Miast Siostrzanych Fort Wayne. W 2007 roku Rada Miasta Płocka "za wkład pracy na rzecz współpracy społeczności Płocka i Fort Wayne" nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Płocka. 17 grudnia 2018 r. skończył 93 lata. 

[ZT]21375[/ZT]

Paweł Adamowicz

W niedzielę, 13 stycznia 27-letni mężczyzna wszedł na scenę tuż przed Światełkiem do nieba przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku i dźgnął nożem prezydenta tego miasta, Pawła Adamowicza. Adamowicz zmarł następnego dnia. W Płocku odbył się wiec wobec nienawiści i przemocy, na który - pomimo fatalnych warunków na drogach, tego dnia miasto sparaliżowały ogromne korki - przyszło sporo płocczan z białymi różami i zniczami. W Płocku ogłoszono trzydniową żałobę, można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ratuszu. Niektórzy płocczanie wspólnie oglądali w Urzędzie Miasta transmisję z uroczystości pogrzebowej, ułożyli wielkie serce ze zniczy. W tych dniach rozbrzmiewał utwór "The sound of silence".

[ZT]21310[/ZT]

Jan Olszewski

Po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego również w Płocku obowiązywała żałoba narodowa. Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był prawnikiem i politykiem, obrońcą Opozycji w czasach PRL, kawalerem Orderu Orła Białego. W latach 1991–1992 stał na czele Rady Ministrów, natomiast w latach 1991–1993 i 1997–2005 był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. Tworzył i przewodniczył Ruchowi dla Rzeczypospolitej oraz Ruchowi Odbudowy Polski. W latach 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

[ZT]21563[/ZT]

Szymon Drabik

Kameralne, wzruszające pożegnanie zmarłego 11-miesięcznego Szymona z Radomia urządzili płocczanie w sobotę, 22 czerwca przy pomniku Jana Pawła II. Wiele osób przyszło z dziećmi. Przeniesiono zdjęcia chłopca, ustawiano znicze i pluszaki, a balony "dla Aniołka" poszybowały do nieba. Obecni wspólnie zmówili modlitwę Ojcze nasz. Mały Szymon w radomskim szpitalu otrzymał szczepionkę przeciw pneumokokom. Z powodu silnej gorączki przetransportowano chłopca do szpitala w Warszawie. Stan się pogarszał, Szymona podłączono do aparatury podtrzymującej życie. Lekarze stwierdzili śmierć mózgu, zalecali rodzicom pożegnanie z synem. Rodzice podjęli walkę, zbierali fundusze na przylot specjalisty z USA. Niestety 18 czerwca, decyzją lekarzy, Szymona odłączono od aparatury podtrzymującej życie. Rodzice po dotarciu do szpitala otrzymali wiadomość o śmierci synka.

[ZT]22712[/ZT]

Ralf "Buri" Buresch

Śmierć pilota z Niemiec tuż po rozpoczęciu Pikniku Lotniczego 15 czerwca 2019 r. była tragedią, która wciąż jest badana przez prokuraturę. Imprezę przerwano, jeszcze w sobotę na płockiej plaży zapłonął dla niego duży płomień. W kolejnych dniach niektórzy odlatujący z Płocka piloci robili przelot nad Wisłą, aby w ten sposób pożegnać 58-letniego Ralfa "Buri" Burescha.

[ZT]22649[/ZT]

ks. Sławomir Grzela

30 października br., po ciężkiej chorobie, zmarł ks. Sławomir Grzela. Przeżył 29 lat, w tym 3 lata kapłaństwie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, a po siedmiu latach, 4 czerwca 2016 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Libery w płockiej katedrze. Po święceniach został skierowany do parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Mławie. Już na początku swojej formacji seminaryjnej ks. Sławomir związał się także z płocką wspólnotą tradycji łacińskiej – najpierw jako kleryk służył do Mszy trydenckich odprawianych m.in. w kościele św. Jana Chrzciciela czy na Stanisławówce, potem sam odprawiał tradycyjne Msze. W starożytnym rycie rzymskim chrzcił dzieci, chował zmarłych, odprawiał requiem, roraty czy nieszpory.

[ZT]23913[/ZT]

[ZT]23906[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE