Reklama

Odebrali klucze do „Mieszkań na start”

Opublikowano:
Autor:

Odebrali klucze do „Mieszkań na start” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze nie są własnościowe, ale na sam początek w sam raz. Najemcy 15 mieszkań z bloku przy ul. Sienkiewicza 25 już w zeszłym tygodniu mogli obejrzeć nowe lokale. W czwartek odebrali klucze. - No to mogę jechać po meble – cieszył się jeden z płocczan.

Jeszcze nie są własnościowe, ale na sam początek w sam raz. Najemcy 15 mieszkań w bloku przy ul. Sienkiewicza 25 już w zeszłym tygodniu mogli obejrzeć nowe lokale. W czwartek odebrali klucze. - No to mogę jechać po meble – cieszył się jeden z płocczan.

W trakcie rozdzielania kluczy do nowego bloku przyszli mieszkańcy zwykle są w różnym wieku. W tym przypadku jest inaczej, wszyscy poniżej 34 roku życia. - Blok przy ul. Sienkiewicza 25 powstał od podstaw – mówił prezydent Płocka na chwilę przed wręczeniem pęku kluczy. - Przeznaczyliśmy go dla ludzi młodych, aby mogli związać swoją przyszłość z Płockiem, tu pracować i założyć rodzinę. Dla tych, którzy są już w stanie samodzielnie utrzymać mieszkanie. Pomysł narodził się rok temu. Rozpoczęliśmy rozmowy z zarządem spółki MTBS. Początkowo mieliśmy nazwać program „Mieszkania dla młodych”. Później, aby odróżnić płocki program od rządowego, zmieniliśmy nazwę na „Mieszkania na start”.

Mieszkania w trzypiętrowym bloku przy Sienkiewicza 25 przeznaczono na wynajem dla płocczan w wieku od 23 do 34 lat na okres pięciu lat (z możliwością przedłużenia na kolejne pięć). Czynsz będzie wahał się, tu w zależności od piętra czy posiadania balkonu, od 8,17 zł do 9,03 zł za metr kwadratowy. Prezydent zapewniał, że sąsiedztwo niedługo stanie się mniej uciążliwe. Miał na myśli unoszący się w sezonie grzewczym dym znad Zakładu Karnego. - Będzie znośniej - twierdził. - Jest już zaplanowany remont kotłowni.

Pani Monika przyszła odebrać klucz ze swoją córeczką. Akurat z okien jej mieszkania widać parking. Ma dwa pokoje z aneksem kuchennym i łazienką (te wyposażono albo w wannę albo w prysznic, armatura jest tej samej firmy, która ostatnio zakończyła konkurs na projekt miejskiego szaletu w pasażu Roguckiego). Wchodząc do środka, odnosi się wrażenie, że zostaje już tylko zawieszenie zasłonek i wstawienie mebli.

- Kiedy dowiedziałam się o programie i poznałam zasady, to była szybka decyzja – opowiadała pani Monika. - Myślę, że to dobra propozycja dla młodych ludzi. Okres pięciu lat na start jest w sam raz. Można na spokojnie przemyśleć, co dalej. Teraz mieszkamy u rodziców. Jeśli chodzi o lokalizację, to niedaleko, też na Sienkiewicza, mieszka moja rodzina. A poza tym na każdym osiedlu można trafić na lepsze bądź gorsze sąsiedztwo, więc to więzienie jakoś szczególnie mi nie przeszkadza. Wstępną koncepcję na urządzenie już mam. Jak już się z tym uporamy, można zaprosić gości na parapetówkę.

Na trzecim piętrze wchodzimy do jednego z największych mieszkań. Okna, jak na typowym poddaszu. Z jednej strony wychodzą na więzienie. Pani Anna od razu wpisała do wniosku, że interesuje ją większy metraż dla trzech osób. Najlepiej powyżej 40 metrów kwadratowych. Doszła do wniosku, że od strony Sienkiewicza zamontuje rolety i będzie w porządku. Planuje, że zacznie urządzanie od kuchni. - Teraz mieszkamy u rodziców w domku jednorodzinnym. O programie przeczytałam w płockiej prasie. Długo się nie zastanawialiśmy – dodaje. - Ja pracuję, mąż ma założoną działalność gospodarczą, ale o kredycie możemy tylko pomarzyć. Nie wierzyłam, że się załapiemy na to mieszkanie. Teraz muszę oswoić się z sytuacją. W sumie przypuszczałam, że będzie o wiele więcej chętnych.

W bloku przy Sienkiewicza 25, którego powstanie pochłonęło 2 mln zł, znalazło się setne mieszkanie zbudowane przez MTBS przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK zwróci 40 proc. kosztów przedsięwzięcia.

To szósta inwestycja z wykorzystaniem środków z Funduszu Dopłat BGK (pozostałe bloki powstały przy ul. Jasnej, Kwiatowej, Kutrzeby, wyremontowano również kamienicę przy ul. Kwiatka 3, wsparcie z BGK przewidziano przy kamienicy na Sienkiewicza 65). Przy okazji poinformowano, że w przyszłym roku MTBS planuje oddać budynek przy Padlewskiego 6 (16 mieszkań), z kolei MZGM udostępni zabytkową kamienicę przy Sienkiewicza 38 (39 mieszkań) za blisko 8,3 mln zł. O ich wynajęcie będą mogły ubiegać się osoby, które do końca września złożą odpowiedni wniosek w ramach programu „Mieszkania na start” bądź nie otrzymały lokalu w tym roku. Co do kamienicy na Sienkiewicza 38, Ratusz spodziewa się, że w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa na renowację z firmą Elko z Sochaczewa.  

Czytaj też: 

 

 

 

Zobaczcie zdjęcia: 

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE