Reklama

Odbiją więźniów? Przyjdźcie to zobaczyć

Opublikowano:
Autor:

Odbiją więźniów? Przyjdźcie to zobaczyć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rekonstrukcja historyczna, spotkanie z prezeską Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, wystawy, odsłonięcie tablic, a także tradycyjnie - masz pamięci - tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapowiadają się bardzo ciekawie.

Rekonstrukcja historyczna, spotkanie z prezeską Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, wystawy, odsłonięcie tablic, a także tradycyjnie - masz pamięci - tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapowiadają się bardzo ciekawie.

Z roku na rok płockie obchody najmłodszego państwowego święta tylko zyskują na atrakcyjności - do organizacji uroczystości włączają się kolejne grupy, pojawiają się nowe pomysły na uczczenie pamięci o wyrzuconych z pamięci narodu przez komunistyczną propagandę żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego po drugiej wojnie światowej.

Choć w przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach wojny i wczesnego powojnia angażują się Polacy w całym kraju, trzeba przyznać, że płocczanie wyjątkowo mocno wzięli sobie do serca obowiązek  przypominania nazwisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia wykreślonych z kart polskiej historii na ponad 70 lat i wymyślają coraz to nowe inicjatywy. Rokrocznie poza marszem pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez płockie środowisko kibicowskie i patriotyczne, pojawiają się nowe formy obchodów tego święta, m.in. zeszłoroczny koncert Maleo Regaae Rockers i wokalistek w ramach projektu Panny Wyklęte.

Nie inaczej będzie tym razem. Ponieważ w tym roku 1 marca wypada we wtorek, obchody odbędą się w najbliższy weekend.

- Spotkanie z Różyczką

W piątek 26 lutego o godzinie 18.00 w Novym Kinie Przedwiośnie odbędzie się spotkanie z kpt. Weroniką Sebastianowicz pseud. „Różyczka” – prezeską działającego przy Związku Polaków na Białorusi Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i projekcja filmu „Weronika i jej chłopcy”. Bohaterka spotkania urodziła się w 1931 r. w Pacewiczach w powiecie wołkowyskim na białostocczyźnie.  Za walkę w szeregach Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, i przynależność do podziemia antykomunistycznego po wojnie była prześladowana i torturowana, przeżyła katownie NKWD i zsyłkę do łagrów. Dziś aktywnie działa na rzecz akowców na Białorusi, za co spotykają ją szykany.

- Wystawa plakatów „Bohaterowie z Cienia”

W sobotę 27 lutego o godzinie 18.00 w wieży ciśnień zostanie otwarta wystawa prezentująca prace zgłoszone w ramach konkursu „Bohaterowie z cienia”. Podczas wrenisażu aktoryz teatru dramatycznego będą recytować poezję narodową.

- Marsz pamięci w tym roku z rekonstrukcją

Jak co roku nie zabraknie również marszu. Pochód, który ruszy w niedzielę 28 lutego o godzinie 12.45 spod płockiej Stanisławówki, oficjalnie otworzy obchody święta. Uczestnicy pomaszerują na pl. Obrońców Warszawy, gdzie o godzinie 13.40 zaplanowano rekonstrukcję historyczną „Odbicie więźniów Urzędu Bezpieczeństwa”. O 18. w kościele na Górkach zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

- Odsłonięcie tablic małachowiaków i jagiellończyków

We wtorek 1 marca Jagiellonce i Małachowiance zostaną odsłonięte tablice poświęcone żołnierzom niezłomnym, którzy byli  tych szkół (więcej wkrótce), a następnie w auli Małachowianki zostanie wyświetlony film „Żołnierze Wyklęci”.

Organizatorami obchodów są: Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock, Stowarzyszenie Historyczne im. "11 Grupy Operacyjnej NSZ", Stowarzyszenie Pro Patria Lokalni Patrioci oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

Poprzednie obchody 1 marca, fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Więcej zdjęć zobacz w naszych galeriach

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE