Reklama

Od dziś 500 plus. Kolejka do MOPS [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Od dziś 500 plus. Kolejka do MOPS [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś, w piątek, rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w programie 500 plus. Zgodnie z przewidywaniami, do Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, od rana ustawił się ogonek chcących jak najszybciej złożyć potrzebne dokumenty.

Dziś, w piątek, rozpoczęło się przyjmowanie wniosków w programie 500 plus. Zgodnie z przewidywaniami, do Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej, od rana ustawił się ogonek chcących jak najszybciej złożyć potrzebne dokumenty.

Od 1 kwietnia rodzice starający się o wypłatę świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus mogą składać wypełnione wnioski. Od tego, jak szybko złożą poprawny wniosek, zależy, jak wcześnie dostaną pieniądze, dlatego gminy obawiały się oblężenia. Z ostrożnych szacunków wynika, że w Płocku o to świadczenie wychowawcze może się ubiegać nawet ok. 8 tysięcy rodzin dla 12 tysięcy dzieci. 

Największego szturmu spodziewano się w Dziale Świadczeń Rodzinnych na pl. Dąbrowskiego, bo tylko tam można składać wnioski  również na pierwsze lub jedyne dziecko w zależności od dochodu. W pozostałych czterech lokalizacjach, czyli w siedzibie MOPS na Wolskiego, w Ratuszu, w Ośrodku Rodziny Zastępczej przy ul. Kleeberga oraz w Miejskim Urzędzie Pracy dokumenty mogą składać rodzice starający się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci niezależnie od dochodów rodziców.

Kolejka przed budynkiem, ludzi przybywa i przybywa

I rzeczywiście - o ile na pl. Dąbrowskiego od 9.00 na urzędników czekał już spory ogonek kolejki, o tyle na przykład na Wolskiego - jak powiedział nam dyrektor MOPS Mirosław Chyba, nie ma długich kolejek.

Jednak również i na pl. Dąbrowskiego na razie wszystko przebiega w miarę sprawnie, bez dantejskich scen. Po pół godzinie od otwarcia okienek na swą kolej czekało już kilkadziesiąt osób, a ludzi wciąż przybywa.  Na piętrze porządku pilnuje dwóch ochroniarzy z agencji ochroniarskiej, którzy za bramą wpuszczają po jednej osobie.

- O tym, jak rzeczywiście wyglądał pierwszy dzień funkcjonowania programu, będziemy mogli powiedzieć dopiero, gdy się skończy, ale na razie wygląda na to, że wszystko przebiega bez zakłóceń , nie docierają do nas sygnały, by działo się coś niepokojącego - zapewnia dyrektor MOPS, Mirosław Chyba. - Dobrze przygotowaliśmy się do tego programu.

-Nie bez znaczenia było uruchomienie przez nas kilku punktów, zapewnienie odpowiedniej liczby osób do obsługi programu, a także fakt, że wnioski można składać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej m.in. w PKO BP - uważa wiceszef MOPS, Cezary Dusio.  

Ok. 10 minut na niedochodowy, nawet 20 minut na dochodowy

Jednak trudno w tej chwili powiedzieć, czy w miarę zbliżania się pory zakończenia pracy urzędu (przyjmowani wniosków trwa do 15), ktoś nie zostanie odesłany z kwitkiem. A tak może się zdarzyć, bo złożenie wniosku nie trwa kilku sekund. To, jak wiele czasu potrzeba, zależy od tego, jaki rodzaj wniosku składamy i czy poprawnie wypełniliśmy dokumenty.  - Sprawa jest stosunkowo prosta, gdy chodzi o wniosek na drugie i kolejne dziecko  niezależnie od dochodów - przypomina  dyrektor MOPS. - Wtedy nie bada się dochodu, wystarczy przedstawić kserokopie aktów urodzenia, pokazać dowód osobisty, wskazać numer konta itp. i oczywiście złożyć odpowiedni wypełniony i podpisany wniosek. Może to potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Podczas gdy na złożenie wniosku niezależnie o dochodów trzeba przeznaczyć ok. 10 minut, nawet dwa razy dłużej może zająć złożenie wniosku na pierwsze dziecko, gdy istotny jest dochód rodziny (świadczenie można dostać na pierwsze i jedyne dziecko, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł, a gdy wychowuje się w niej dziecko niepełnosprawne - 1,2 tys. zł). Wtedy sprawdzanie dokumentów i załączników może zająć ok. 20 minut. Jeśli więc ok. godziny 14.00 staniemy na szarym końcu kilkudziesięcioosobowej kolejki, to szanse na to, że tego dnia uda nam się załatwić sprawę do 15.00, są raczej zerowe i nie warto tracić czasu.

Na złożenie pierwszego wniosku mamy trzy miesiące (nawet jeśli złożymy go w ostatnich dniach kwietnia, to otrzymamy wyrównanie), więc nie trzeba się śpieszyć.

Informacje i komunikaty sa dostępne na stronie MOPS - mopsplock.eu

O tym, skąd można pobrać wnioski i gdzie można je złożyć, czytaj też:

 

Fot. Portal Płock

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE