Reklama

Od 2019 roku roku koniec abonamentu RTV?

Opublikowano:
Autor:

 Od 2019 roku roku koniec abonamentu RTV? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak podają ogólnopolskie media praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa. Co to oznacza w praktyce? Od 2019 roku abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zniesiony i zastąpiony publiczną dotacją w wysokości blisko 2 mld zł rocznie.

Jak podają ogólnopolskie media praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa. Co to oznacza w praktyce? Od 2019 roku abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zniesiony i zastąpiony publiczną dotacją w wysokości blisko 2 mld zł rocznie.

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MKiDN projekt nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy zmieniają m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadzają karty powinności i zasadę, środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji. W nowelizacji nie wprowadzono jednak żadnych zmian w zakresie sposobu finansowania mediów publicznych.

-  W tym tygodniu rząd przygotowany przez MKiDN projekt nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych - podają m.in. Wirtualnemedia. - Projekt obejmuje m. in. definicję misji publicznej. Nie zawiera jednak zapisów dotyczących zmian w finansowaniu mediów publicznych.

Jednocześnie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl wskazał: – Ministerstwo Kultury jest przygotowane na każdą decyzję polityczną, jaka zostanie podjęta w kwestii finansowania mediów publicznych: czy ma być to uszczelnienie abonamentu, opcja PIT/KRUS czy finansowanie z budżetu państwa. Możemy uruchomić każdą z tych trzech możliwości.

A o tym, że jest zdecydowanie blisko do decyzji o finansowaniu z budżetu mówi Krzysztof Czabański dla ogólnopolskiej prasy. Zdaniem przewodniczącego Rady Mediów Narodowych finansowanie mediów publicznych pochłania około 2,5-3 mld zł rocznie. Wprowadzenie finansowania z budżetu nie oznacza jednak, że reklamy znikną natychmiast z tych mediów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE