Reklama

Od 2018 roku Mazowsze będzie już podzielone

Opublikowano:
Autor:

Od 2018 roku Mazowsze będzie już podzielone - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mazowiecki Urząd Marszałkowski poinformował, że Mazowsze od 2018 roku będzie przez Unię Europejską traktowane na innych zasadach niż dotychczas. Od tego czasu region Warszawski stołeczny zostanie wydzielony.

Mazowiecki Urząd Marszałkowski poinformował, że Mazowsze od 2018 roku będzie przez Unię Europejską traktowane na innych zasadach niż dotychczas. Od tego czasu region Warszawski stołeczny zostanie wydzielony.

Komisja Europejska zgodziła się na podział statystyczny regionu. Teraz Mazowsze traktowane jest w sposób całościowy jako obszar zasobny, bez względu na duże różnice między poszczególnymi miastami. Warszawa jest tu niekwestionowanym liderem, co w przypadku wyciągania średniej przy zbieraniu danych o tym, jak żyje się na Mazowszu, pokazuje że jest coraz lepiej. Tymczasem mieszkańcy obszarów oddalonych od stolicy marzą o wyremontowaniu drogi. Zgodnie z danymi przysłanymi przez urząd Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury. Byłoby zbyt bogate. 

[ZT]13784[/ZT]

W Unii przyjęto klasyfikację: każde z województw współtworzy tzw. NUTS 2 (Polska jest traktowana jako NUTS 1) i na tym poziomie wyliczane są środki unijne. W świetle informacji podanej przez biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego liczba jednostek statystycznych w przypadku Polski wzrośnie więc z 16 do 17. Mazowsze będzie traktowane przez Unię Europejską od 2018 roku już jako dwie jednostki statystyczne. Na mapie zobaczymy obszar Warszawski stołeczny (to Warszawa wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim) oraz Mazowiecki regionalny (reszta województwa, w tym Płock), co jednocześnie nie zmienia podziału administracyjnego! Taki podział będzie istotny dla urzędników i tworzonych dokumentów. Liczba województw na mapie kraju wciąż pozostanie taka sama, ale już przy tworzonych strategiach związanych z rozdziałem unijnych środków zacznie obowiązywać mapka z wydzielonym regionem wokół Warszawy. Nowe zasady mają związek nie z obecną perspektywą finansowania, tylko z tą, która zacznie się od 2020 roku. Będzie wówczas jeszcze jeden program operacyjny, który umożliwia staranie się o środki unijne w ramach konkursów. Obecnie Regionalny Program Operacyjny dotyczy całego województwa. 

O takie rozwiązanie zabiegał marszałek województwa, Adam Struzik od 2011 roku.

-  Dzięki tej decyzji nasz region po 2020 r. może liczyć na poważne wsparcie z UE. Nie ma więc już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego. Cóż, jak widać ciężka praca, determinacja i solidne argumenty wygrywają ze szkodliwym populizmem.

Jednocześnie marszałek podkreśla: - To nasz wspólny sukces. Wszystkich, którzy zaangażowali się w tę sprawę, posłów, ekspertów, radnych województwa, samorządowców. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE