Reklama

Obyś cudze dzieci uczył. Za grosze? Mniej niż w Lidlu

Opublikowano:
Autor:

Obyś cudze dzieci uczył. Za grosze? Mniej niż w Lidlu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2020 r. płaca minimalna wzrosła w Polsce do 2600 zł brutto, co daje "na rękę" ok. 1880 zł. Rząd zapowiada, że w kolejnym roku minimalna płaca skoczy do 3000 zł. Ale nie wszyscy są zadowoleni.

W 2020 r. płaca minimalna wzrosła w Polsce do 2600 zł brutto, co daje "na rękę" ok. 1880 zł. Rząd zapowiada, że w kolejnym roku minimalna płaca skoczy do 3000 zł. Ale nie wszyscy są zadowoleni.

Obecnie płaca minimalna stanowi już prawie połowę prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, szacowanego na ponad 5 tys. zł brutto. Ciekawe, ile płocczan tyle zarabia?

Portal ciekaweliczby.pl, cytowany przez Radio Zet, porównał podstawowe płace w różnych zawodach. Pustawy jest portfel początkującego nauczyciela. Otóż z danych wynika, że podstawowa pensja nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z licencjatem (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym to zaledwie 2663 zł, czyli o 63 zł powyżej płacy minimalnej. 

- I właśnie tyle zarabiam, niecałe dwa tysiące złotych netto - mówił nam młody nauczyciel z powiatu gostynińskiego. - To praca z dziećmi, odpowiedzialność duża, wymagania także. Trochę żenujące, że ta stawka jest dużo niższa niż - z całym szacunkiem - etat pani bez wyższego wykształcenia, na kasie w supermarkecie. 

Czy porównanie z marketem jest zasadne? Według portalu ciekaweliczby.pl, nowy pracownik np. w niemieckim Lidlu może liczyć na ok,. 3.800 zł brutto. W edukacji taka stawka to już poziom nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym. A po dwóch latach pracy w Lidlu można ponoć liczyć na pensję w wysokości 4.350 zł brutto , a po trzech - już 4.800 zł brutto.

Jak te liczby mają się do zarobków w Lidlu w Niemczech? Wiosną 2019 r. portal dlahandlu.pl podawał, że w Niemczech kasjerki i magazynierzy już na starcie, bez względu na doświadczenie czy wiedzę, otrzymują 2.000 euro brutto, czyli ok. 8.600 zł miesięcznie. To pensja przed opodatkowaniem.

Z zestawienia wynika, że początkujący pracownicy lepiej niż w budżetówce zarobią także np. w Biedronce (ok, 3.200 zł brutto).

I jeszcze jeden, mało optymistyczny wniosek. Otóż z raportu „Salary Catch Up Index” firmy doradczej Grant Thornton wynika, że nie ma szans, byśmy szybko dogonili zarobkami Europę Zachodnią.  Specjaliści szacują, że gdyby dynamika płaci w Unii utrzymała się na obecnym pułapie, to Polska pod względem zarobków dogoni średnią unijną za... 50 lat!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE