Reklama

Obwodnica dopiero za osiem lat. Ale machina ruszyła

Opublikowano:
Autor:

Obwodnica dopiero za osiem lat. Ale machina ruszyła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W potoku niepokojących informacji o problemach służby zdrowia oraz koronawirusie mamy też dobrą wiadomość: została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy zlokalizowanej zaledwie ok. 10 km od Płocka.

W potoku niepokojących informacji o problemach służby zdrowia oraz koronawirusie mamy też dobrą wiadomość: została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy zlokalizowanej zaledwie ok. 10 km od Płocka.

Mowa o obwodnicy Łącka w ciągu DK 60. Jak pisaliśmy niespełna cztery miesiące temu, inwestycja planowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. 

- Inwestycje, które zrealizujemy w ramach rządowego programu, to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców miejscowości takich jak Łąck. Obwodnice to także poprawa bezpieczeństwa na wielu obciążonych ruchem trasach. Dzięki nim znacząco poprawi się także przepustowość układu komunikacyjnego dróg krajowych w Polsce - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 

Obwodnica Łącka o długości ok. 3 km ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno–zachodniej stronie obecnego przebiegu DK 60, docelowy przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie określony w decyzji środowiskowej. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości ok. 1,3 mln zł została podpisana z firmą Arkas-Projekt. Zadaniem projektanta będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. Wykonawca na opracowanie dokumentacji ma niespełna trzy lata, termin zakończenia prac projektowych przypada na koniec 2023 r.

Obwodnica Łącka poprawi warunki ruchu na drodze krajowej nr 60, która stanowi obecnie alternatywną, północną obwodnicę aglomeracji warszawskiej, wykorzystywaną do ruchu dalekobieżnego. Po wybudowaniu obwodnicy z Łącka wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 60 pomiędzy Płockiem a Kutnem. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa będzie również uzupełnieniem wybudowanej już obwodnicy Gostynina.

Kiedy powstanie? Realizacja zadania jest przewidziana w latach 2026 – 2028.

Przypomnimy, że w ramach programu na Mazowszu powstanie 9 obwodnic:
- Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60,
- Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79,
- Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60,
- Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53,
- Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61,
- Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63,
- Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9,
- Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63,
- Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.
 
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE