Reklama

Obowiązują podwyższone stopnie alarmowe

Opublikowano:
Autor:

Obowiązują podwyższone stopnie alarmowe  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na terenie całego kraju wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Co to oznacza?

Na terenie całego kraju wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Co to oznacza?

Oba stopnie alarmowe wprowadzono zarządzeniem premier Beaty Szydło wydanym 19 lipca i mają związek z zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Obowiązują od północy, 20 lipca i będą utrzymane do 1 sierpnia. W czwartek poinformował o tym płocki Ratusz.

- Stopień alarmowy „ALFA” ma charakter ogólnego ostrzeżenia – uprzedzają urzędnicy. Osoby zatrudnione w administracji publicznej zobowiązane są baczniej obserwować budynki, miejsca użyteczności publicznej i duże skupiska ludności, aby wyłuskiwać sytuacje niestandardowe. Ich uwagę będą przykuwały szczególnie te osoby, które zaczną zachowywać się w zaskakujący sposób. O każdej sprawie, jak wzbudzający większą czujność pozostawiony plecak, pojedyncza paczka czy samochód, mają natychmiast informować policję.

Ogłoszono również drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Sprowadza się do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów komunikacji teleinformatycznej. - Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – czytamy w komunikacie.

Administracja musi sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych. Zobowiązano ją ponadto do dokonania przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych. Zgodnie z ustawą antyterrorystyczną mamy jeszcze dwa kolejne stopnie, CHARLIE i DELTA, przy czym najwyższy odnosi się do dokonanego zamachu terrorystycznego. Pierwsze dwa powiązano z imprezami masowymi. 

Szef MSWiA, Mariusz Błaszczak zapewniał w mediach ogólnokrajowych, że podwyższone stopnie alarmowe nie wynikają z żadnych konkretnych sygnałów. W wyznaczonych dniach polskie służby mają po prostu zwiększyć swoją czujność. Na ulice, dworce i lotniska na terenie kraju wysłano dodatkowe 7,5 tys. policjantów, o czym minister powiadomił na antenie Trójki.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE