Reklama

Reklama

Obostrzenia przedłużone, regionalne restrykcje już w dwóch województwach. Zmiany w teleporadach [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Obostrzenia przedłużone, regionalne restrykcje już w dwóch województwach. Zmiany w teleporadach [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd przedłużył obowiązujące ograniczenia do 28 marca. Bardziej restrykcyjne zasady wprowadzono w województwie pomorskim i przedłużono w województwie warmińsko-mazurskim. Województwo mazowieckie jest trzecie pod względem tygodniowej liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców, ale póki co na Mazowszu nic się nie zmienia.

Reklama

W piątek 5 marca w całej Polsce odnotowano 15 829 nowych zakażeń koronawirusem. To kolejny dzień, w którym liczba zakażeń przekracza 10 tys.

- Cały czas mamy do czynienia z tendencją wzrostową liczby zachorowań. Przyrost robi wrażenie, bo to kontynuacja dynamicznego trendu - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Obserwujemy, że z tygodnia na tydzień rośnie liczba osób zaniepokojonych swoim stanem zdrowia. - 

Jak mówił minister, w zeszłym tygodniu do lekarzy pierwszego kontaktu zgłosiło się 96 tysięcy osób w związku z podejrzeniem Covid-19, w tym ponad 125 tys. Niedzielski podkreślał, że utrzymanie płynności służby zdrowia jest priorytetem. Rząd chce weryfikować liczbę rzeczywiście dostępnych łóżek.

- Spotykaliśmy się z sygnałami, że liczba deklarowanych łóżek w systemie jest niezgodna z rzeczywistościa. Poleciłem prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzenie wyrywkowych kontroli w przynajmniej dwóch szpitalach w każdym z województw - mówił Niedzielski. 

Minister zwrócił się także o pomoc do Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze mają pomóc szpitalom aktualizować informacje w systemie. Aktualizacja odbywa się co trzy godziny. 

- Przyglądamy się zaopatrzeniu w produkty deficytowe. Będziemy odtwarzali  miesięczny poziom zaopatrzenia remdesiviru, do 48 tysięcy. W ten miesiąc wchodziliśmy z zaopatrzeniem 30 tysięcy. Będziemy odbudowywali zapasy, żeby płynnie dostarczać lek do szpitali. Zapotrzebowanie rośnie. Dokonujemy też przeglądu zaopatrzenia w tlen. Na razie nie mamy sygnału, żeby były jakiekolwiek problemy z dostawą tlenu - mówił minister. 

Strategią na walkę z III falą pandemii ma być odwtarzanie szpitali tymczasowych w pierwszej kolejności. W Płocku funkcjonuje on bez przerwy, przebywa w nim ok. 20 pacjentów. Nie można jednak w nim hospitalizować chorych ze schorzeniami współistiniejącymi. Powód? Nie ma tam anestezjologa. 

- W ten sposó przygotowaliśmy się do III fali. Mamy komfort, że nie musimy od razu standardowych łóżek przeznaczać do leczenia chorych z covidem. W pierwszej kolejności możemy skorzystać ze szpitali tymczasowych - tłumaczył Niedzielski. 

Najgorsza sytuacja epidemiologiczna nadal jest w województwie warmińsko-mazurskim. Województwo mazowieckie jest na 3. miejscu - tu wskaźnik zachorowań na 100 000 mieszkańców wynosi 39,7. W warmińsko-mazurskim to 57,4. 

Ostrzejsze restrykcje w województwie warmińsko-mazurskim zostały utrzymane, a teraz zostały wprowadzone także w województwie pomorskim. Minister zapowiedział, że decyzj co do regionalizacji obostrzeń będa podejmowane co tydzień. 

Zmiany w teleporadzie 

Minister zdrowia zapowiedział też ograniczenia w teleporadzie. Za pomocą teleporady nie będzie można już diagnozować dzieci do lat 6 (wcześniej do 2 lat), chyba że na taką formę zgodzą się opiekunowie.

- Teleporady nie będzie można przeprowadzić na pierwszej wizycie pacjenci, jeśli osoba pierwszy raz odczuwa dolegliwość. Wtedy ma absolutnie prawo skorzystać z pomocy lekarza poprzez wizytę osobistą. Wizyta tradycyjna musi odbyć się też na wyraźne życzenie pacjenta. Teleporada jest prawem pacjenta, z którego nie musi on chcieć skorzystać - mówił Niedzielski. 

Rozporządzenie dotyczące teleporad prawodpodbnie zacznie obowiązywać od weekendu 13-14 marca. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy