Reklama

O prawach człowieka w Sikorzu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

O prawach człowieka w Sikorzu [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzydziestoosobowa grupa nastolatków z pięciu krajów spotkała się w podpłockim Sikorzu na obozie „Have a dream”. Jego motywem przewodnim są prawa człowieka.

Trzydziestoosobowa grupa nastolatków z pięciu krajów spotkała się w podpłockim Sikorzu na obozie „Have a dream”. Jego motywem przewodnim są prawa człowieka.

Spotkanie młodych ludzi zostało zorganizowane przez płocki oddział światowej organizacji CISV Building Global Friendship. Do podpłockiego Sikorza przyjechali 14- i 15-latkowie z Macedonii, Francji, Islandii, Izraela i Polski. Każdy kraj reprezentowany jest przez sześcioosobową delegację, której towarzyszy jeden dorosły opiekun. Opiekę nad całością sprawuje kadra wychowawcza z Polski, Rosji i Luksemburga. Wszyscy uczestnicy porozumiewają się wyłącznie po angielsku.

W poznawaniu Płocka uczestnikom obozu pomagały gry miejskie organizowane w centrum jego najbliższej okolicy. Niemałym powodzeniem cieszyły się również zakupy w płockich galeriach handlowych. Młode obozowiczki zostawiły tam sporą część swoich złotówkowych zasobów.

Podstawowym tematem wszystkich obozów organizowanych przez CISV na całym świecie są w tym roku prawa człowieka. Nie inaczej jest także w Sikorzu. Większość zajęć grupowych, wypełniających cały plan dnia, to symulacje, inscenizacje, dyskusje zespołowe i gry psychoruchowe. Wszystkie są w mniejszym lub większym stopniu związane z Deklaracją Praw Człowieka.

Uczestnicy obozu mieszkają w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sikorzu. Organizację tegorocznego Youth Meeting wspiera finansowo PKN ORLEN. Młodzież nie ukrywa swojego zadowolenia. – To moje pierwsze takie doświadczenie, ale na pewno nigdy go nie zapomnę. Uczymy i bawimy się w międzynarodowym towarzystwie jakby to było coś najnormalniejszego na świecie – powiedziała Lora z Macedonii.

Większość młodych ludzi, którzy dotarli do Sikorza, podkreśla fantastyczną atmosferę na obozie. Jedyny powód do niezadowolenia – każdy uważa, że tego typu spotkania powinny być dłuższe.

Pierwsze wzmianki o polskich członkach organizacji odnalezione w dokumentach CISV International pochodzą już z 1957 roku, ale i idea CISV zawitała do Polski na dobre na początku lat 90. XX wieku. Właśnie wtedy Płocki Uniwersytet Ludowy i Uniwersytet w Darmstadt zorganizowały pierwszą wymianę międzynarodową w ramach CISV. Płock pozostał główną siedzibą Stowarzyszenia i miejscowego oddziału. Bardzo prężnie działają również oddziały w Warszawie, Łodzi i Dąbrowie Górniczej.

Działalność Stowarzyszenia to przygotowanie obozów letnich, weekendowe spotkania warsztatowe i uczestnictwo w programach organizowanych przez inne kraje. W tym roku dzieci i młodzież CISV reprezentują Polskę na wielu obozach na świecie.

Pomysłodawczynią i założycielką CISV Building Global Friendship była dr Doris Allen (nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 roku). W 1946 roku psycholożka z Uniwersytetu Cincinnati przedstawiła swój plan pracy na rzecz pokoju na świecie oparty na przekonaniu, że drogą do pokoju na świecie jest wychowanie dzieci w przyjaźni i porozumieniu.

Udało jej się dowieść, że odpowiednia edukacja najmłodszych pozwoli wykształcić w nich postawy wolne od stereotypów i uprzedzeń. Te plany zaczęły się realizować w 1951 roku, gdy zorganizowano pierwszy międzynarodowy program.

Co roku około 7,5 tysiąca osób z ponad 60 krajów uczestniczy w 200 różnych programach i spotkaniach CISV, które dają szansę na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni, kształtują wrażliwość kulturową, tolerancję i szacunek dla różnorodności. Unikalny program zajęć nastawiony jest na kreatywność, współpracę i zaangażowanie.

Fot. Materiały prasowe organizatora

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE