O czym należy pamiętać wybierając garnitur?

Opublikowano:
Autor:

O czym należy pamiętać wybierając garnitur? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Studniówka, ślub, oficjalne spotkanie firmowe, uroczystości rodzinne – na każdą z tych okazji przyda się elegancki garnitur, który doda nam klasy i charakteru. Nie wystarczy jednak wybrać przypadkowy model z wieszaka. Wybór prawdziwie szykownego garnituru będzie wymagać znacznie więcej uwagi. Oto najważniejsze czynniki, które mają wpływ na finalny wygląd stylizacji z garniturem w roli głównej.

Studniówka, ślub, oficjalne spotkanie firmowe, uroczystości rodzinne – na każdą z tych okazji przyda się elegancki garnitur, który doda nam klasy i charakteru. Nie wystarczy jednak wybrać przypadkowy model z wieszaka. Wybór prawdziwie szykownego garnituru będzie wymagać znacznie więcej uwagi. Oto najważniejsze czynniki, które mają wpływ na finalny wygląd stylizacji z garniturem w roli głównej.

   1. Rozmiar

Garnitur musi być dopasowany do budowy ciała i wzrostu. Spodnie czy marynarka nie mogą luźno zwisać ani być za szerokie. Marynarka powinna swobodnie leżeć na ciele także po zapięciu guzika, ale jednocześnie nie może być zbyt szeroka – dwa lub trzy centymetry luzu w zupełności wystarczą. Na plecach nie powinny też tworzyć się fałdy. Taliowany garnitur warto wybrać wtedy, kiedy mamy smukłą, wysoką sylwetkę, w innym przypadku lepiej sprawdzi się ten standardowy, z kamizelką.

   2. Marynarka

Marynarka ma to do siebie, że jeśli jest niedopasowana pod jakimkolwiek względem, to od razu rzuca się to w oczy, dlatego podczas wyboru garnituru w sklepie warto poświęcić jej szczególnie dużo czasu. Przede wszystkim musisz wybrać taką z rozcięciami: lepiej z podwójnymi niż z pojedynczym, ponieważ dzięki temu marynarka lepiej się układa, ten rodzaj jest też bardziej formalny. Koniec marynarki powinien sięgać do ok. połowy pośladków, a dolna krawędź ma dzielić sylwetkę niemal idealnie na pół. Ważna jest też długość rękawów, powinny minimalnie odsłaniać mankiet koszuli (0,5-1 cm), ta z kolei ma sięgać do nadgarstka i opierać się o nasadę kciuka.

Marynarka nie może być zbyt szeroka i luźna – między rękawami a talią powinien być widoczny prześwit. Górny guzik powinien być usytuowany na wysokości talii. Pamiętaj też, że jeśli wybierzesz marynarkę z dwoma guzikami, zapinany jest wyłącznie jeden, najwyżej położony – i tylko w momencie, gdy znajdujesz się w pozycji stojącej.

    3. Kolor i krój

Czarny garnitur wcale nie jest uniwersalny. Zazwyczaj nadaje się tylko na wieczorne wyjścia i pogrzeby. O wiele lepiej postawić na grafit lub granat, a jeśli potrzebujemy garnituru na mniej formalne wyjścia – można wybrać jaśniejszy kolor (np. beż) lub wzorzysty garnitur (np. w kratę). Pamiętaj tylko, aby nie dać się zwieść „modnym”, sezonowym trendom, jak np. kolorowe wstawki z innego materiału, guziki w kilku różnych barwach czy zniekształcone butonierki. Taki garnitur może przydać się podczas jednego wyjścia, jednak już po miesiącach będzie do wymiany. O wiele lepiej postawić na klasyczny krój – bez dodatkowych zdobień i przeszyć, z jedną butonierką i brustaszą po lewej stronie oraz z wpuszczonymi kieszeniami. Eksperymentować można tylko z dodatkami, np. ze spinkami czy poszetką.

    4. Nogawki

Mężczyźni często nie zwracają uwagi na to, że spodnie są za długie, przez co tworzą się niedopuszczalne fałdy i załamania na nogawkach, podczas gdy powinno nie być żadnych, czyli spodnie de facto nie powinny opierać się na bucie – dozwolone może być ewentualnie jedno delikatne złamanie. Wbrew pozorom błędem nie są także widoczne skarpetki: podczas chodzenia (a nawet podczas stania!) spodnie mogą je bez problemu odsłaniać. Oczywiście, nie należy też przesadzać w drugą stronę i kupować spodni sięgających tylko do kostek.

    5. Krawat i muszka

Dobranie właściwego krawata nie jest proste: trzeba zadecydować o właściwej szerokości, długości, kolorze, deseniu, materiale, a na koniec na wybrać odpowiedni węzeł. Przede wszystkim musisz pamiętać, żeby zrezygnować z wąskich krawatów, tzw. śledzi – krawat powinien być szerokości klap marynarki. Jego długość też jest jednoznacznie określona: koniec ma sięgać do klamry paska od spodni i ją przykrywać, krawat nie może być ani dłuższy, ani krótszy, absolutnie też nie może być wsadzany do spodni. Jeśli chodzi o wiązanie, to najlepiej postawić na klasykę i prostotę, czyli na węzeł prosty, który tworzy tzw. łezkę. Jeśli zdecydujesz się na muchę zamiast krawata, pamiętaj, że może ona optycznie poszerzać twarz. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie dla panów o okrągłej bądź kwadratowej buzi.

    6. Buty

Buty w zasadzie powinny być wyłącznie czarne lub ciemnobrązowe (oczywiście, w różnych odcieniach), przy czym jeśli zdecydujesz się na czarny garnitur, to buty muszą być tej samej barwy – do innych garniturów możesz już dobrać jaśniejsze. Pamiętaj, aby założyć takie skarpetki, które zasłonią w całości łydkę, ponieważ spodnie nie powinny odsłaniać skóry. Jeśli okazja jest wyjątkowo uroczysta, najlepiej sprawią się oksfordy, czyli najbardziej formalny typ. Kiedy możesz za to pozwolić sobie na więcej swobody, dozwolone są także lotniki, derby, brogsy, monki, loafersy, a nawet – ale tylko w lecie i przy mało formalnym spotkaniu! – mokasyny. Do tych ostatnich nie zakładaj jednak skarpetek.

    7. Inne dodatki

Najważniejsza zasada związana z dodatkami: poszetka powinna różnić się od muchy lub krawata, dotyczy to zarówno ich koloru, jak faktury i  deseniu. Pozostałe akcesoria, jak spinki, pasek do spodni i zegarek, powinny tworzyć spójną, kolorystyczną całość – możesz jednak kombinować z różnymi odcieniami. Niech spinki będą w barwie tarczy zegarka (najlepiej klasycznego, eleganckiego, mało krzykliwego i skórzanego), którego pasek będzie z kolei współgrał z paskiem do spodni oraz z butami.

Źródło: Borgio.co.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE