Reklama

Nowy rurociąg. Na trasie gminy: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Sierpc

Opublikowano:
Autor:

Nowy rurociąg. Na trasie gminy: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Sierpc - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za trzy lata PERN zamierza uruchomić drugą nitkę rurociągu o długości 240 km z podpłockiego Miszewka Strzałkowskiego do Gdańska. W czwartek firma z Płocka ogłosiła przetarg na „Inżyniera budowy”.

Już za trzy lata PERN zamierza uruchomić drugą nitkę rurociągu o długości 240 km z podpłockiego Miszewka Strzałkowskiego do Gdańska. W czwartek firma z Płocka ogłosiła przetarg na „Inżyniera budowy”.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych pierwszą nitkę rurociągu uruchomiło już w 1963 r. Zasilał on zarówno rafinerie polskie, jak i niemieckie. Rozbudowa o drugą nitkę, położoną niemal równolegle, jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

- Obecna infrastruktura przesyłowa Odcinka Pomorskiego, pomimo rewersyjnego charakteru, stanowi jedyną arterię. Z uwagi na brak zastępowalności jest najsłabszym ogniwem systemu transportu rurociągowego ropy  - podkreślają w państwowej spółce.

Budowa Rurociągu realizowana jest w oparciu o Ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Machina inwestycyjna ruszyła już w 2019 r., plan zakłada rozpoczęcie samej budowy w roku 2021, a zakończenie - w 2023. Obecnie PERN ogłosił postępowanie przetargowe na wybór firmy, która będzie pełnić funkcję „Inżyniera budowy”.

Drugi odcinek ma liczyć 240 km, to o kilka więcej, niż pierwszy. Trasa będzie wiodła m.in. przez gminy: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo i Sierpc, a następnie terenami województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 

Druga nitka zlokalizowana będzie w miarę możliwości w odległości ok. 5 m od pierwszej. Rurociąg o średnicy 80 cm znajdzie się minimum metr pod ziemią.

- Szerokość pasa robót będzie wynosiła około 22 m. W lasach zostaną zachowane specjalne warunki wykonawstwa polegające przede wszystkim na zmniejszeniu szerokości strefy do 18 m, celem ochrony drzewostanów - zapewnia inwestor.

Zabudowania nie mogą znajdować się bliżej niż 10 m od osi rurociągu i minimum 30 m od pompowni.

Na inwestycje i remonty PERN zamierza w tym roku przeznaczyć zawrotną kwotę ponad 1 mld zł. Plany nakładów w latach 2018 – 2022 to ok. 3,1 mld zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE