Reklama

Nowy pasaż na Podolszycach. A park?[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowy pasaż na Podolszycach. A park?[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na finiszu jest już budowa deptaka łączącego plac przed kościołem św. Wojciecha z pasażem Paderewskiego na Podolszycach Południe. Dłużej trzeba będzie poczekać na skwer z fontanną, który ma tam powstać w ramach budżetu obywatelskiego.

Na finiszu jest już budowa deptaka łączącego plac przed kościołem św. Wojciecha z pasażem Paderewskiego na Podolszycach Południe. Dłużej trzeba będzie poczekać na skwer z fontanną, który ma tam powstać w ramach budżetu obywatelskiego.

Park na Podolszycach na niezagospodarowanym dotąd sporym placu między Laskiem Brzozowym, pasażem z charakterystycznym fortepianem, blokami i kościołem to pomysł Adama Skowyrskiego zgłoszony w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Płocczanom spodobał się pomysł urządzenia tam zielonego parku, z ławkami, może fontanną albo oczkiem wodnym. Do tej pory plac był zaniedbany, między wysokimi chaszczami (zdaniem alergików, koszonymi zdecydowanie zbyt rzadko), z trudem można było dojrzeć choćby przydrożną kapliczkę Matki Boskiej, którą - jak głosi nierówny napis - ufundowali w 1958 r. K.J. Fabiszewscy.

Ale na realizację pomysłu płocczanina trzeba było trochę poczekać. Ratusz uznał bowiem, że dobrze byłoby połączyć wysiłki - i za jednym zamachem wybudować i deptak łączący pasaż Paderewskiego (zaczyna się przy Czwartaków, vis a vis galerii Wisła) z parkiem 27 dębów przy kościele św. Wojciecha, i skwerek. W ramach inwestycji za ok. 3 mln zł ma tam powstać plac z alejkami, murkami, donicami, kwietnikami, ławkami, a także fontanną i oświetleniem, no i przede wszystkim zielenią.

Potem okazało się jednak, że inwestycja pochłonie sporo pieniędzy, bo ok. 3 mln zł i trzeba było ją rozbić na dwa etapy. Najpierw powstał więc deptak, a także kanalizacja i oświetlenie. Alejka spacerowa z ławkami jest prawie gotowa, po jej większej części można już spacerować. Odnowiono także przydrożną kapliczkę - odrestaurowaną figurkę wierni z parafii św. Wojciecha przenieśli do niej w maju. Jednak trzeba pamiętać, że cały czas jest to jeszcze plac budowy - na zakończenie prac Muniserwis ma czas do 31 lipca. Ta część prac pochłonie ok. pół miliona zł.

Dopiero w drugim etapie urządzony zostanie park z fontanną, z pomieszczeniem technicznym, alejkami, kanalizacją deszczową, a przede wszystkim nasadzeniami drzew, trawnikami z darni i trawiastymi pagórkami. Urządzania zielonego zakątka zacznie się w tym roku, a termin zakończenia to 30 kwietnia przyszłego roku.

Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE