Reklama

Nowy olbrzymi komin Orlenu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowy olbrzymi komin Orlenu [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy komin instalacji odsiarczania spalin mierzy 160 metrów, czyli mniej więcej tyle co pięć wieżowców. Jest trzecim pod względem wysokości obiektem na terenie kombinatu.

Nowy komin instalacji odsiarczania spalin mierzy 160 metrów, czyli mniej więcej tyle co pięć wieżowców. Jest trzecim pod względem wysokości obiektem na terenie kombinatu.

Wprawne oko niejednego płocczanina z pewnością dostrzegło nowy betonowy komin, który wyrósł niedawno wśród lasu masztów i kominów. Został wybudowany jako część Instalacji Odsiarczania Spalin w elektrociepłowni. - Z uwagi na technologię budowy, wykonawca prowadził prace w układzie non-stop tj. 24 godziny na dobę - informuje Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego koncernu.

Inwestycja, która powinna się zakończyć w 2015 r., ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwego dwutlenku siarki o ok. 97 proc.

Komin już stoi jest wysoki na 160 metrów, tworzy go betonowa obudowa o średnicy 19,5 m. Prawdopodobnie za cztery lata, gdy po uruchomieniu instalacji zostaną rozebrane trzy kominy o wysokości kolejno 132m, 140m i 220 m, budowla będzie drugą pod względem wysokości na terenie kombinatu. Najwyższy pozostanie 200-metrowy komin na instalacji Clausa.

- W Instalacji Odsiarczania Spalin zostanie zastosowana najnowocześniejsza i najbardziej sprawdzona na świecie technologia odsiarczania spalin wytwarzanych przez kotły wykorzystujące w produkcji energii, ciężki olej opałowy (gudron) - zapowiada biuro prasowe koncernu.

Koszt budowy nowoczesnej instalacji to ponad 410 mln zł, wykonawcą jest konsorcjum Orlen Projekt oraz Fisia Babcock Environment GmbH Z Niemiec.

- Wybraliśmy najbardziej sprawdzoną w światowej energetyce, stosowaną do procesu odsiarczania spalin, technologię mokro-wapienną, zakwalifikowaną do najlepszych dostępnych technik BAT odnoszących się do spalania, które stosuje się w elektrowniach paliw ciekłych – podkreśla Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. petrochemii.

Instalacja powstaje w ramach rozpoczętego trzy lata temu programu inwestycji ekologiczno-energetycznych w elektrociepłowni. - Ma on dostosować zakładową elektrociepłownię do standardów emisyjnych określonych w dyrektywie UE obowiązującej od 2016 r. - wyjaśnia biuro prasowe. - Koncern zrealizuje inwestycje, które dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska, umożliwią zmniejszenie przez płocki zakład emisji związków chemicznych z elektrociepłowni o około 90 proc. Wykonanie wszystkich zadań inwestycyjnych zaowocuje znaczną redukcją dwutlenku siarki oraz związków azotu, jak również zmniejszeniem ilości emitowanych przez tę jednostkę pyłów.

Łącznie na projekty inwestycyjne ukierunkowane na rozwój i niezbędne modernizacje Grupa ORLEN zamierza przeznaczyć do 2017 roku 22,5 miliardy zł.

Fot. Portal PłockUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE