Reklama

Nowy ogromny pomnik lada chwila w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Nowy ogromny pomnik lada chwila w Płocku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy pomnik, który lada chwila stanie na wysokim cokole, będzie królewski - dosłownie i w przenośni.

Nowy pomnik, który lada chwila stanie na wysokim cokole, będzie królewski - dosłownie i w przenośni.

Mamy już w Płocku pomnik księcia Bolesława Krzywoustego, za kilka dni dołączy pomnik kolejnego władcy polski - jak poinformowała parafia św. Jadwigi Królowej, lada dzień przed kościołem stanie figura koronowanej prawie 630 lat temu polskiej królowej. O jego powstanie zabiegała parafia.

Jak na świętą królową przystało, jej pomnik ma być również królewski. Od proboszcza parafii, ks. kan. Stanisława Kaźmierczaka dowiedzieliśmy się, że wykonany ze spiżu pomnik będzie wysoki na ponad 4 metry. Postać królowej będzie znacznie wyższa niż w rzeczywistości - figura ma liczyć około 2,5 m. Na podstawie badań szczątków świętej historycy przypuszczają, że królowa była jak na tamte lata bardzo wysoką, postawną kobietą, mogła mierzyć blisko 180 cm wzrostu. Rzeźba zostanie ustawiona na wysokim, bo ponad 1,5 metrowym cokole.

Figura św. Jadwigi będzie więc nieco wyższa od stojącego przed katedrą pomnika papieża Jana Pawła II ( ustawiona na sześciokątnym niewysokim postumencie liczy niecałe 4 m) i trochę niższa niż mierzący 5 m pomnik Bolesława Krzywoustego.

Jadwiga Andegaweńska, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki została ukoronowana na króla Polski w październiku 1384 r. Młodziutka królowa miała wówczas niespełna 11 lat. Niewiele starsza była, gdy wychodziła za mąż za dużo od niej starszego Władysława Jagiełłę - ślub na Wawelu odbył się w 1386 r. Jadwiga zasłynęła jako zasłużona dla chrystianizacji Polski i Europy  fundatorka wieku kościołów i klasztorów, a także szpitali i uczelni, zleciła też pierwsze tłumaczenie psałterza na język polski. Zmarła w wieku 25 lat niecały miesiąc po urodzeniu córki Elżbiety Bonifacji. Na kanonizację królowej trzeba było czekać kilka stuleci - dopiero papież Jan Paweł II ogłosił ją w 1979 r. błogosławioną, a 18 lat później - świętą.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE