Reklama

Nowy nabytek Orlenu za 8 milionów złotych

Opublikowano:
Autor:

Nowy nabytek Orlenu za 8 milionów złotych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Orlen postanowił zainwestować niemal osiem milionów złotych w technologię, którą zamierza wykorzystać w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Program opracowała Agencja Ochrony Środowiska USA (EPA).

Orlen postanowił zainwestować niemal osiem milionów złotych w technologię, którą zamierza wykorzystać w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Program opracowała Agencja Ochrony Środowiska USA (EPA).

Koncern zamierza wdrożyć program LDAR (Leak Detection And Repair. - wykryj nieszczelność i napraw). Technologia będzie miała zastosowania na terenie całego obszaru rafineryjnego, w kolejnym etapie obejmie także obszar petrochemiczny. Spółka podpisała umowę o współpracy dotyczącej realizacji projektu przez konsorcjum stworzone przez spółki ORLEN Eko i ORLEN Serwis. 

- Wdrożenie systemu LDAR i wprowadzenie monitoringu emisji niezorganizowanej Lotnych Związków Organicznych (LZO), które występują w wielu branżach przemysłowych, a zwłaszcza w sektorach rafinacji ropy pod postacią  par i gazów, wpisuje się w prawodawstwo Komisji Europejskiej – informują w zespole prasowym koncernu. - Przepisy te dotyczą zastosowania przez firmy najlepszych dostępnych technik (BAT z ang. Best Available Technology) w przemyśle. Nadrzędnym celem tych wytycznych, poza określaniem wielkości emisji, jest zapobieganie ich powstawaniu, co z kolei pozytywnie wpływa na podniesienie komfortu pracowników i operatorów, zwiększenie bezpieczeństwa procesowego, zmniejszenie oddziaływania na lokalne środowisko, a także ograniczanie potencjalnych strat.

Jak tłumaczą w biurze prasowym, realizacja funkcjonowania nowego systemu LDAR obejmie kilka głównych etapów, które będą sukcesywnie wprowadzane na poszczególnych instalacjach. Będzie to m.in. identyfikacja elementów, zdefiniowanie wycieku, monitorowanie elementów jako potencjalnych źródeł emisji niezorganizowanej, naprawa, a także rejestracja danych. - Program LDAR obejmie swoim zasięgiem już w czwartym kwartale przyszłego roku wszystkie z ponad trzydziestu instalacji rafineryjnych w Płocku, jak destylację ropy naftowej, komponowanie benzyn silnikowych oraz olejów, hydroodsiarczanie olejów i gudronu, hydrokraking, wydział asfaltowy i olejowy, wytwórnię i odzysk wodoru, instalacje Clausa służące do odsiarczania gazów, utylizację gazów oraz terminal samochodowy i kolejowy do dystrybucji paliw. Docelowo planowane jest sukcesywne rozszerzenie programu na cały Zakład Produkcyjny. 

Najlepsze dostępne techniki (BAT ang. Best Available Technology) to najbardziej efektywny oraz zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności. Wykorzystuje się je jako podstawę ustalania granicznych wielkości emisyjnych, w celu eliminowania emisji lub – jeżeli nie jest to praktycznie możliwe – ograniczanie emisji i wpływu na środowisko jako całość dla większych zakładów przemysłowych w Unii Europejskiej. Nie jest natomiast konieczne, aby określony był rodzaj urządzenia lub też konkretna technologia. Nadrzędnym celem BAT jest zaproponowanie takich limitów emisyjnych, które będą odzwierciedlać właściwe proporcje pomiędzy korzyściami i kosztami. Wielkości limitów emisyjnych dotyczą tych emisji, które są istotne z punktu widzenia specyfiki działalności danego zakładu. 

- Obecnie PKN ORLEN stosuje wymagane prawem monitorowanie emisji niezorganizowanej LZO obejmujące najlepsze techniki (BAT) takie jak m.in. metoda próbkowania wycieku „sniffing” (np. z wykorzystaniem ręcznych detektorów) w połączeniu z obliczeniami emisji na podstawie uzyskanych wyników i  krzywych korelacji oraz metody optycznego obrazowania gazów tj. Optical Gas Imaging – wskazują w tej samej informacji prasowej - Szybkie podejmowanie działań naprawczych w sytuacjach wykrycia usterek umożliwia spółce także regularny monitoring prowadzony przez pracowników na instalacji produkcyjnych. Instalacje wyposażone są także w czujniki sygnalizujące stężenia LZO w powietrzu, zapobiegające powstaniu atmosfery wybuchowej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE