Reklama

Nowy dworzec. Zobacz, jak może wyglądać

Opublikowano:
Autor:

Nowy dworzec. Zobacz, jak może wyglądać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak powinien wyglądać odnowiony dworzec PKP? Konkursowemu jury najbardziej przypadł do gustu pomysł architektów z Łodzi, zaraz potem były koncepcje autorów z Płocka i Częstochowy. Która Wam podoba się najbardziej?

Jak powinien wyglądać odnowiony dworzec PKP? Konkursowemu jury najbardziej przypadł do gustu pomysł architektów z Łodzi, zaraz potem były koncepcje autorów z Płocka i Częstochowy. Która Wam podoba się najbardziej?

Modernizacja koszmarnego dworca kolejowego, który zamiast być wizytówką miasta napawał mieszkańców obrzydzeniem i wstydem, wydaje się nabierać rumieńców. Najpierw, pod koniec ub. roku, po kilku latach bezskutecznych prób porozumienia się z PKP, miastu udało się wreszcie bezpłatnie przejąć dworzec i działkę w wieczyste użytkowanie. Zapowiadano wówczas, że paskudny przybytek będzie jak nowy za mniej więcej dwa lata. Teraz spółka Rynex , na barkach której spoczęło odnowienie paskudy, rozstrzygnęła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy oraz rozbudowy budynku dworca PKP i terenu wokół niego. Maksymalny koszt inwestycji nie mógł przekroczyć 20 mln zł. Jak już pisaliśmy, miejska koncepcja sprzed kilku lat nie uwzględniała faktu, że sporo działek, które obejmuje, jest prywatnych. 

Na konkurs wpłynęły cztery prace.  Jury w składzie: władze spółki, czyli Radosław i Zbigniew Bednarscy, a także wiceprezydent Krzysztof Izmajłowicz, Daniel Załuski i Leszek Narkowicz, wyłoniło trzech zwycięzców: I miejsce (nagroda 5 tys. zł) zdobyła spółka Archidea Królikowski Wichliński- Architekci z Łodzi, II miejsce - Abrys” s. c. Biuro Architektoniczne Marciniak Prokop z Płocka, a trzecie - „Perspectiv” s. c. Autorska Pracownia Architektoniczna z Częstochowy.

Jakie były kryteria oceny? O zwycięstwie miały zadecydować walory architektoniczne i funkcjonalno – użytkowe oraz technologia wykonania,a także koszty realizacji inwestycji budowlanej. Nie bez znaczenia dla oceny projektu była też wysokość wynagrodzenia, którą zażyczą sobie projektanci za ewentualne przygotowanie całej dokumentacji projektowej. 

Jak zapowiada biuro prasowe Ratusza, przez najbliższe Rynex będzie prowadził negocjacje z autorami wszystkich trzech prac odnośnie wykonania właściwego projektu przebudowy dworca. Nie jest przesądzone więc, że zwycięzca konkursu podpisze umowę.  - Zdaniem prezesa Ryneksu Radosława Bednarskiego, na wiosnę mogą ruszyć prace budowlane -  zapowiada biuro prasowe Ratusza. -  Na czas robót spółka chce zorganizować w pobliżu istniejącego dworca PKP tymczasowy dworzec kontenerowy.


Fot. -  wizualizacje z UMP, autorzy: Archidea Królikowski Wichliński- Architekci z Łodzi, Abrys s. c. Biuro Architektoniczne Marciniak Prokop z Płocka,  „Perspectiv” s. c. Autorska Pracownia Architektoniczna z Częstochowy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE