Reklama

Nowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury

Opublikowano:
Autor:

Nowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie wydarzenia w kraju mają swój ciąg dalszy. Płockie koło Nowoczesnej zwołało w poniedziałek konferencję prasową, aby powiadomić o złożonym wniosku do prokuratury w sprawie piątkowych wydarzeń w sejmie. Zanieśli tekst Konstytucji do biura Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy, aby przekazali ten egzemplarz Jarosławowi Kaczyńskiemu lub marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu.

Ostatnie wydarzenia w kraju mają swój ciąg dalszy. Płockie koło Nowoczesnej zwołało w poniedziałek konferencję prasową, aby powiadomić o złożonym wniosku do prokuratury w sprawie piątkowych wydarzeń w sejmie. Zanieśli tekst Konstytucji do biura Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy, aby przekazali ten egzemplarz Jarosławowi Kaczyńskiemu lub marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu. 

Posłowie Nowoczesnej brali udział w okupowaniu mównicy sejmowej po tym, jak marszałek Marek Kuchciński wykluczył w piątek z udziału w dalszych obradach posła Michała Szczerbę z Platformy Obywatelskiej. Poseł postawił na mównicy kartkę z napisem „wolne media” w związku z zapowiadanymi nowymi zasadami dla dziennikarzy. Pomimo nawoływania parlamentarzystów z opozycji o przywrócenie posła, nic to nie pomogło. W rezultacie dalsze obrady sejmu odbywały się w sali kolumnowej. Przy wejściu do środka ustawiono Straż Marszałkowską. W uchwaleniu budżetu na przyszły rok już nie uczestniczyli posłowie opozycji, z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i poseł z naszego okręgu, Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jednocześnie przy budynku parlamentu rozpoczęły się protesty w geście solidarności z tymi, którzy rozpoczęli dyżury w sali sejmowej.

Także w Płocku okrzyki „wolne media” wznoszono pod oknami biura Prawa i Sprawiedliwości na starówce. Tak było w piątkową noc, w weekend zaczęły pojawiać się w tym samym miejscu znicze.

[ZT]14080[/ZT]

W poniedziałek o godzinie 11.00 członkowie płockiego koła Nowoczesnej wraz z Marcinem Podsędkiem informowali dziennikarzy o złożeniu przez Nowoczesną zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Marka Kuchcińskiego. W tekście powołują się na pierwsze paragrafy dwóch artykułów, 231 i 271 Kodeksu Karnego. Według nich marszałek mógł nie dopełnić obowiązków w zakresie należytego powiadomienia wszystkich posłów o wznowieniu obrad sejm (zabrakło uzasadnienia przyczyny innego miejsca obrad), przygotowania czynności głosowania, sprawdzenia obecności posłów, ponadto jego działania skutkowały ograniczeniem w realnym wykonaniu mandatu poselskiego. Zwracają uwagę, że sala kolumnowa, w której kontynuowano obrady, nie jest dostatecznie duża do pomieszczenia 460 parlamentarzystów, aby umożliwić wszystkim „na zasadzie równości i pełnej swobody dostęp do realnego wykonania mandatu posła”. Posłowie, którzy nie uczestniczyli w dalszych obradach, nie mogli zająć stanowiska w sprawie budżetu.

Poddają w wątpliwość dbałość o zachowanie kworum, czyli wymaganą liczbę posłów do przyjęcia ustawy, aby wyniki głosowania można było uznać za ważne. W związku z powyższym zwracają się przez prokuraturę do sejmu o uchylenie immunitetu Markowi Kuchcińskiemu celem umożliwienia jego przesłuchania. W tym samym piśmie Nowoczesna wnosi również o zwrócenie się do szefa kancelarii sejmu o zabezpieczenie i nadesłanie zapisu monitoringu, kamer przemysłowych z sali kolumnowej z 16 grudnia. Ponadto zwracają się o zabezpieczenie i nadesłanie wszelkiej dokumentacji papierowej podpisanej przez marszałka 16 grudnia w związku ze wznowionymi obradami po przerwie.

- To nie było już posiedzenie sejmu, tylko spotkanie klubu parlamentarnego PiS - komentował w poniedziałek Marcin Podsędek. Powoływał się na ostatnią wypowiedź europosła PiS, Kazimierza Ujazdowskiego, który odniósł się krytycznie do ostatnich wydarzeń. Stwierdził, że zabrakło obiecanego wyborcom dialogu politycznego. - Ujazdowski postąpił uczciwie, przestał milczeć. Większość rządowa zaczyna się kruszyć. Może nas czekać bardzo gorąca zima. A kto wie, może nawet na wiosnę przyspieszone wybory parlamentarne.

Działacze z Nowoczesnej zamierzali wręczyć komuś z płockiego PiS-u egzemplarz Konstytucji z podkreślonym art. 61 dotyczącym dostępu dla obywateli do informacji publicznej, aby przeczytali i najlepiej wręczyli tekst Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jako Nowoczesna apelują o wznowienie obrad 20 grudnia i ponowne przeprowadzenie głosowań nad ustawą budżetową. - Żądamy dopuszczenia wszystkich posłów do udziału w obradach i w głosowaniach, podobnie jak żądamy wycofania się z decyzji o ograniczeniu pracy dziennikarzy w sejmie i przywrócenie dotychczasowych zasad pracy mediów w parlamencie.

Zgodnie zapewniali, że nie chcą dalszego eskalowania i tak już napiętej sytuacji. W trakcie konferencji do biura wchodził senator PiS, Marek Martynowski. Nie zatrzymał się, więc członkowie Nowoczesnej poszli na górę i wręczyli mu, jak zapowiadali, egzemplarz Konstytucji. Senator podziękował.

- Trochę szkoda, że senator nie chciał podjąć dyskusji – dodawał później Podsędek. We wtorek jadą do Warszawy, aby być na Wiejskiej przed budynkiem parlamentu.

Małgorzata Kamińska cieszyła się z sygnałów od płocczan, którzy nie zgadzają się z poglądem, że ostatnie wydarzenia są przejawem „awanturnictwa”.

- Płocczanie, którzy się z nami kontaktowali, mają dość arogancji władzy, kłamstw i manipulacji.

We wtorek odbędzie się głosowanie w senacie nad ustawą dezubekizacyjną. Senator Marek Martynowski nie szczędził złośliwości Platformie Obywatelskiej na Facebooku: - Propozycja dla senatorów z PO przed wtorkowym senatem i głosowaniem nad ustawą dezubekizacyjną: w klapy marynarek wpiąć poniższą przypinkę i do blokowania mównicy. "Cała Polska z was się śmieje..."

Poseł Maciej Małecki zwołał konferencję, ale w Sochaczewie.

- Można się spierać, różnić w poglądach, ale nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje. Opozycji chodzi tylko i wyłącznie o przejęcie władzy. Nie daliśmy się sterroryzować, uchwaliliśmy budżet, uchwaliliśmy ustawę dezubekizacyjną.

Z kolei Waldemar Olejniczak informuje, że złożył „osobiście” świąteczne życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zamieszcza zdjęcia z sali kolumnowej z dopiskiem:

- Oczekujemy od opozycji, że pozwoli nam w spokoju i rzeczowo zmieniać Polskę, a nie urządzać hucpy polityczne!

W poniedziałek odbyła się w Płocku konferencja posłanki Platformy Obywatelskiej Elżbiety Gapińskiej, która dyżuruje wraz z innymi posłami w sali sejmowej.

[ZT]14094[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE