Reklama

Nowe sanktuarium. Podziemia już są [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Nowe sanktuarium. Podziemia już są [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez dwa dni można było wejść do podziemi nowo budowanego sanktuarium na starówce. Mszę św. w dniu 85. rocznicy objawień Pana Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie Kowalskiej odprawił abp Henryk Hoser.

Przez dwa dni można było wejść do podziemi nowo budowanego sanktuarium na starówce. Mszę św. w dniu 85. rocznicy objawień Pana Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie Kowalskiej odprawił abp Henryk Hoser.

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, czyli z macierzystego zgromadzenia świętej s. Faustyny oprowadzają od wczoraj pielgrzymów po podziemiach sanktuarium, które powstaje na tyłach obecnego budynku, na działce między Starym Rynkiem a Piekarską. To w tym miejscu, na płockiej starówce, 85 lat temu skromna zakonnica w swojej celi, która nie zachowała się do naszych czasów, ujrzała Pana Jezusa, który nakazał jej namalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, który dziś zna cały świat.

W ubiegłym roku udało się po latach oczekiwania rozpocząć budowę świątyni z prawdziwego zdarzenia. Teraz - z okazji okrągłej rocznicy - postęp prac mogli podziwiać pielgrzymi. Gotowe są już podziemia i pierwszy strop do poziomu zero, teraz sanktuarium już tylko rośnie w górę. Wszyscy chętni mogą zejść do wybudowanych już podziemi, w których obok rekonstrukcji przedwojennego pieca do wypieku chleba (siostra Faustyna pracowała w kuchni, w piekarni i sprzedawała chleb w zakonnym sklepiku) na pielgrzymów czekała wystawa poświęcona świętej.

Obecne sanktuarium jest zbyt małe, by zmieścił się w niej choć niewielki procent wiernych, którzy w poniedziałek chcieli wziąć udział w uroczystej mszy św., dlatego odprawiono ją w płockiej katedrze, a i ona z trudem pomieściła wszystkich. Biskup płocki Piotr Libera mówił z kolei, że trudno odgadnąć, dlaczego Bóg wybrał akurat Płock na miejsce swych pierwszych objawień. - To stało się wieczorem, tak jak dziś - wskazywał z kolei abp Henryk Hoser.  Ordynariusz warszawsko-praski,  mówił w homilii, że obraz, którego namalowanie Pan Jezus nakazał zakonnicy w Płocku, ma być znakiem ufności i zawierzenia człowieka wobec  Boga, wezwaniem do czynów miłosiernych, a także źródłem łaski. Zauważył również, że jaśniejący Chrystus wyłania się z ciemności, co ma symboliczny wymiar, bo to właśnie On jest światłem świata, które rozprasza ciemności wewnętrzne.

Biskup płocki poinformował, że w Niedzielę Miłosierdzia (pierwsza niedziela po Wielkanocy) we wszystkich kościołach diecezji płockiej będzie prowadzona zbiórka na rozbudowę sanktuarium w Płocku.

Jak już pisaliśmy, według projektu Jacka Jaśkowca, sanktuarium będzie miało wysoką wieżę, w miejscu celi, w której św. Faustyna miała objawienia, przeszkloną od strony Starego Rynku i podświetlaną nocą. Na jej szczycie będzie dzwonnica, pod względem wysokości i kształtu zbliżona do wieży pobliskiej Małachowianki. Do świątyni będą prowadziły dwa główne wejścia, oba od strony Starego Rynku (od Piekarskiej nie będzie żadnych drzwi, ale ta część kościoła również ma być efektowna, m.in. dzięki zdobionej okrągłej elewacji sufitu prezbiterium). Jedno wejście, znajdujące się w miejscu istniejącego, będzie prowadziło przez kaplicę objawienia, w której zmieści się ok. 120 osób. Drugie, bezpośrednio do kościoła, powstanie od strony przyszłego dziedzińca. Z kaplicy będzie można wejść przez kruchtę do świątyni lub zejść do piwnicy, gdzie będzie się mieścić muzeum świętej. Wnętrze ma być utrzymane w tradycyjnym stylu.

Podziemia nowo powstającego sanktuarium oraz msza w katedrze w rocznicę objawień, fot. Jan Waćkowski

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE