Reklama

Nowe połączenia autobusowe. Umowy podpisane

Opublikowano:
Autor:

Nowe połączenia autobusowe. Umowy podpisane - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznie 40 samorządów z województwa mazowieckiego, w tym 19 powiatów i 21 gmin, wykazało zainteresowanie dopłatami do nowych połączeń autobusowych. To sposób walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W sumie wnioski opiewające na szacunkową kwotę ponad 2,6 mln zł objęły 240 lokalnych połączeń o łącznej długości 7 420,8 km. Łączna liczba wozokilometrów na tych liniach to 2 mln 503 tys.

Łącznie 40 samorządów z województwa mazowieckiego, w tym 19 powiatów i 21 gmin, wykazało zainteresowanie dopłatami do nowych połączeń autobusowych. To sposób walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W sumie wnioski opiewające na szacunkową kwotę ponad 2,6 mln zł objęły 240 lokalnych połączeń o łącznej długości 7 420,8 km. Łączna liczba wozokilometrów na tych liniach to 2 mln 503 tys.

W płockiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano pierwsze umowy w ramach naboru na Fundusz Rozwój Przewozów Autobusowych. Oznacza to, że już od września wielu mieszkańców zyska nowe połączenia komunikacyjne. Dotychczasową barierą w ich istnieniu był brak rentowności.

– To kolejny element z programu tzw. nowej piątki PiS dziś rozpoczyna swój żywot, podpisujemy umowę z tymi samorządami, gminami, powiatami, które zdecydowały się wsłuchać w głos mieszkańców i odtworzyć, rozbudować połączenia komunikacyjne – mówił wicewojewoda mazowiecki, Artur Standowicz. – Na problem dostępności komunikacyjnej zwracali uwagę mieszkańcy, a my wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Niejednokrotnie osoby, szczególnie w małych miasteczkach, nie mają jak dojechać do instytucji, na pocztę, uczelnię, do lekarza.

Jest to program wieloletni. Jak zapewniał wicewojewoda, jak tylko pojawi się informacja o zabezpieczeniu finansowania przez FRPA na 2020 r., zostanie rozpisany kolejny nabór. – Liczymy, że zarówno te samorządy, które teraz zgłosiły się do wojewody mazowieckiego, w tym programie wystartują oraz dołączą kolejne samorządy. Mamy informację, że nie wszyscy wyrobili się w ustalonych terminach.

W tegorocznym naborze aplikację na stworzenie połączeń autobusowych złożyło 40 samorządów z terenu województwa mazowieckiego, w tym 19 powiatów i 21 gmin. W regionie płocko-ciechanowskim wpłynęło 10 wniosków, w tym 6 wniosków gminnych i 4 powiatowe w sumie na 36 linii komunikacyjnych o łącznej długości 875 km.

W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści: Anna Cicholska, Marek Opioła, Marek Martynowski, a także Maciej Małecki.

– Mieszkańcy zwracali uwagę na brak możliwości dojazdu pomiędzy mniejszymi miejscowościami do lokalnych czy regionalnych ośrodków. Teraz jest wyciągnięta ręka ze strony rządu za pośrednictwem wojewodów do samorządów, aby likwidować utrudniające życie wykluczenie komunikacyjne – podkreślał Małecki. – W rozmowach z samorządowcami pojawia się też wątek, iż łatwiej likwidować niż odbudowywać. Zachęcam do patrzenia na to, co jeszcze można zrobić w 2020 r., a jestem przekonany, że w budżecie państwa środków na to nie zabraknie.

Wśród beneficjentów jest Starostwo Powiatowe w Płocku. Złożono wniosek na linię Słubice – Płock (39,7 km), tak by mogła funkcjonować od 1 września. Starosta płocki, Mariusz Bieniek już wcześniej podkreślał, że to jest jedyna linia, której wcześniej brakowało. Sami zrobili rozeznanie.

– Teraz, gdy ten podwójny rocznik idzie do szkół średnich, uznaliśmy, że w to wchodzimy. Linia będzie częściowo finansowana z budżetu powiatu. Musi być realizowana w porozumieniu z miastem Płock, ponieważ organizatorem transportu na tym terenie jest miasto. To będzie normalny autobus kursowy obsługiwany przez PKS Gostynin. Systemem dopłat mogą być objęte nowe linie oraz te, które funkcjonowały maksymalnie 3 miesiące. Dopłata wynosi złotówkę do 1 kilometra, a koszt jednego kilometra to 5 zł.

Staroźreby zgłosiły o wiele większe potrzeby – na 11 nowych połączeń autobusowych zapewniających np. dojazd między Staroźrebami i takimi miejscowościami, jak Smardzewo, Sędek, Nowa Góra, Rostkowo. Wójt gminy, Kamil Groszewski przyznaje, że było dość duże wykluczenie komunikacyjne, stąd tyle wniosków.

– Są to połączenia wewnątrzgminne, o które wnioskowali mieszkańcy. Staramy się, aby autobus przejechał przez te miejscowości, które dotychczas były od tej komunikacji odcięte. Tak by mieszkańcy mogli dostać się do Staroźreb, a stąd chociażby do Płocka. Większość osób posiada prawo jazdy, własny samochód osobowy, dlatego bardziej chodzi o młodzież szkolną i osoby starsze. Na pewno około 2 tys. mieszkańców będzie miało ułatwiony dostęp komunikacyjny. Dla nas na umowa to kilkadziesiąt tysięcy złotych zaoszczędzone w budżecie gminy.

We wtorek umowy na połączenia podpisali także przedstawiciele powiatu sochaczewskiego i gminy Słupno.

 

Wnioski złożyły powiaty: przysuski, wołomiński, grójecki, białobrzeski, białobrzeski (w porozumieniu z grójeckim), węgrowski, żyrardowski, ostrołęcki, płocki, przasnyski, garwoliński, ciechanowski, ostrowski, sokołowski, makowski, wyszkowski, łosicki, legionowski.
Wnioski złożyły również gminy: Rybno, Troszyn, Karczew, Regimin, Grójec, Pułtusk, Górzno, Kołbiel, Miastków Kościelny, Nowy Duninów, Żelechów, Staroźreby, Pilawa, Czarnia, Nasielsk, Słupno, Leoncin (w porozumieniu z gminą Czosnów), Tarczyn, Myszyniec, Raszyn, Pomiechówek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE