Reklama

Nowe nazwy ulic i rond. Jedna na pewno spodoba się kibicom

Opublikowano:
Autor:

Nowe nazwy ulic i rond. Jedna na pewno spodoba się kibicom - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łącznie radni mają zdecydować o losach sześciu nazw - dla trzech ulic i trzech rond, w tym dla ronda Nafciarzy u zbiegu ulic Łukasiewicza i Długiej.

Łącznie radni mają zdecydować o losach sześciu nazw - dla trzech ulic i trzech rond, w tym dla ronda Nafciarzy u zbiegu ulic Łukasiewicza i Długiej, czyli w sąsiedztwie PKN Orlen, stadionu Wisły Płock i Orlen Areny.

- Miasto od wielu lat związane jest z przemysłem petrochemicznym i przez wielu nazywane jest "miastem nafciarzy" - czytamy w w uzasadnieniu do jednego z projektów uchwał. - Jednocześnie "Nafciarze" to przydomek zawodników i kibiców Wisły Płock, zarówno piłki nożnej, jak i ręcznej. Nadanie takiej nazwy nowo powstałemu rondu byłoby wyrazem szacunku i uznania dla wielu pokoleń pracowników PKN Orlen, a także zawodników i wszystkich osób związanych z klubem Wisła Płock, który w bieżącym roku obchodzi 71-lecie swojego istnienia.

Powyższe jest reperkusją interpelacji złożonej przez radnego Michała Sosnowskiego.

Ponadto przewodnicząca Rady Mieszkańców Osiedla Trzepowo złożyła wniosek, aby upamiętnić dawną wieś o nazwie Powsino poprzez nadanie takiej nazwy ulicy bądź rondu na terenie wskazanego osiedla. Rondo Powsino - właśnie taką nazwę zyskałoby rondo kończące III etap obwodnicy (łączące ul. Bielską z ul. Długą).

Pierwsze wzmianki o wsi Powsino sięgają 1410 r. W XVIII w. wieś stanowiła jedną z pierwszych i największych w rejonie Mazowsza kolonii niemieckich. Niemieccy koloniści opuścili teren po II wojnie światowej. Zamieszkali tam Polacy. Wieś Powsino włączono do granic Płocka w 1961 r., lecz zabudowę wiejską wchłonął powstający kombinat. Pojedyncze fragmenty zniszczonych nagrobków dawnego niemieckiego cmentarza zachowały się przy ogrodzeniu zakładów rafineryjno-petrochemicznych PKN Orlen.

Kolejne rondo, które miałoby zyskać nazwę, mieści się na granicy miasta i gminy Łąck, u zbiegu ul. Trasy ks. J. Popiełuszki i ul. Kutnowskiej. Do prezydenta Płocka 24 września wpłynął wniosek w imieniu Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i grupy mieszkańców, aby upamiętnić bł. o. Honorata Koźmińskiego. Wacław Koźmiński (bo takie imię miał z chrztu) urodził się Białej Podlaskiej, później wraz z rodziną przeniósł do Włocławka, uczył się też Gimnazjum w Płocku (czyli w obecnej Małachowiance). W 1846 r. został oskarżony o udział w spisku przeciwko carowi, aresztowany przez carską policję i umieszczony w Cytadeli Warszawskiej, gdzie zachorował na tyfus. W celi doznał nawrócenia. Odbył spowiedź generalną z całego życia. W grudniu 1948 r. zgłosił się do warszawskiego zakonu kapucynów. Wyświęcono go na kapłana, tak też otrzymał imię zakonne Honorat. Jako kapłan głosił kazania przyciągające wielu słuchaczy. Przyświecała mu idea odrodzenia ducha religijnego w społeczeństwie polskim. Oddał się pracy w Trzecim Zakonie Franciszkańskim.

Nowe nazwy ulic

W rejonie ul. Szpitalnej i Przyjaznej powstała nowa droga wewnętrzna. Właściciel działki - Tectum Invest - zaproponował nazwy Dobra lub Przyjazna. Ostatecznie projekt uchwały dotyczy ul. Dobrej.

Podtrzymano propozycję, aby III etap obwodnicy (od ul. Bielskiej do Długiej) upamiętniał dawnego marszałka Sejmu, Macieja Rataja.

Kolejna propozycja dotyczy ulicy Władysława Bartoszewskiego, co dotyczy II etapu obwodnicy (od ul. Otolińskiej do Bielskiej). Bartoszewski był więźniem w Auschwitz, działał w Armii Krajowej, współorganizował Radę Pomocy Żydom, organizował pomoc dla uczestników powstania w getcie warszawskim, był też uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie współpracował z Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Postawiono mu zarzut szpiegostwa, do 1954 r. przebywał w komunistycznych więzieniach. W latach 80. uczestniczył w działaniach opozycyjnych, z kolei w latach 90. był ambasadorem RP w Australii i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Wielokrotnie odznaczany.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE