reklama
reklama

Wieś chce być miastem. Niebawem rozpoczną się konsultacje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Wieś chce być miastem. Niebawem rozpoczną się konsultacje - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPozyskanie statusu miasta to proces pozwalający na rozwój i inwestycje w miejscowość - przekonuje wójt. Póki co w powiecie płockim są 4 miasta: Bodzanów, Drobin, Gąbin i Wyszogród. Staroźreby chcą być 5.
reklama

Chęć starania się o nadanie praw miejskich wyrazili na ostatniej sesji radni gminy Staroźreby

- Miejscowość Staroźreby stale się rozbudowuje, przybywa nam mieszkańców, a sama zmiana z wsi na miasto niesie za sobą same korzyści. Patrząc z praktycznego punktu widzenia, będzie to ułatwienie dla pozyskiwania funduszy europejskich nie tylko tych adresowanych do obszarów wiejskich. Zwiększy się również zainteresowanie inwestowaniem w naszym mieście. Prawa miejskie oznaczają rozwój pod względem urbanistycznym, poprawę przestrzeni publicznej oraz podniesienie atrakcyjności Staroźreb w oczach ludzi młodych, którzy chcieliby tu zamieszkać. Jednym słowem liczymy, że przyczyni się to do zdynamizowania rozwoju gminy - opisuje wójt gminy Staroźreby, Kamil Groszewski.
Od 16 do 30 września mają zostać przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami gminy, pozwalające radnym na podjęcie dalszych kroków w sprawie transformacji. 
 
W uzasadnieniu decyzji rada gminy powołuje się na znaczenie historyczne, walory przyrodnicze oraz architektoniczne, czy modernizacje miejscowości i szeroką gamę ukończonych inwestycji. 
 
-  Staroźreby, położone na 24 km drogi biegnącej z Płocka na północny wschód do Góry, ku trasie Bydgoszcz — Warszawa, są nieomal centralnym miejscem regionu okolonego dolinami rzek: Skrwy, Wkry i Wisły (...) Ziemia staroźrebska gościnna była królom, prezydentowi, nuncjuszowi. Warto tu wspomnieć o noclegu z 3 na 4 lipca 1410 r. w Żochowie (wsi oddalonej od Staroźreb o ok. 5 km) Władysława Jagiełły podczas przemarszu jego wojsk pod Grunwald, o krótkim pobycie w Staroźrebach Nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Warszawie — późniejszego Papieża Piusa XI, czy też dłuższym pobycie na ziemi staroźrebskiej Króla Władysława IV, a w niespełna trzy wieki później — Prezydenta Ignacego Mościckiego (...)  Staroźreby są bogate w zabytki architektury i budownictwa, które mają długą i ciekawą historię, a także walory architektoniczne i krajobrazowe. Przykładem jest tu piękny kościół parafialny czy zespół pałacowo-parkowy (...)  Ostatnie lata na wsi staroźrebskiej odznaczają się autentycznym postępem cywilizacyjnym. Optymalne, racjonalne wykorzystanie środków budżetu gminnego oraz pozyskanych w dużej ilości środków z zewnątrz przyniosły niekwestionowane osiągnięcia w wielu dziedzinach, przede wszystkim w realizacji szeregu inwestycji: modernizacja i budowa dróg, oświetlenia ulicznego, modernizacja bazy sportowej, oświatowej i kulturalnej, doposażenie istniejących placówek oświatowych w nowoczesny sprzęt, utworzenie Gminnego Klubu Dziecięcego "Gumiś” oraz dobiegająca budowa nowoczesnego kompleksu kulturalnego-oświatowego ze żłobkiem, przedszkolem wraz z Gminną Biblioteką Publiczną - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Co trzeba zrobić, by uzyskać prawa miejskie?

Najważniejsze do spełnienia są poniższe kryteria:

reklama

  • odpowiednia liczba mieszkańców (min. 2000),
  • co najmniej 60% mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej,
  • wyodrębnione centrum miejscowości,
  • posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej, tzn. wodociągów oraz kanalizacji,
  • dodatkowym ułatwieniem może być posiadanie praw miejskich w przeszłości.

Choć Staroźreby spełniają warunki odrębnego centrum oraz posiadania potrzebnej infrastruktury, problemem może być liczba mieszkańców. Na dzień 3 lipca 2024 roku miejscowość zamieszkiwały 1904 osoby. Wójt zapewnia jednak, że miejscowość stale się zaludnia, więc do czasu złożenia wniosku do MSWiA, jeśli opinia mieszkańców będzie pozytywna, czyli do 31 marca 2025 roku, liczba ludności może przekroczyć wymagane 2000.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama