Reklama

Nowe dowody osobiste. Co się zmieniło?

Opublikowano:
Autor:

Nowe dowody osobiste. Co się zmieniło? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z początkiem marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych. Zmiany objęły nie tylko ilość informacji zawartych w dowodzie, które będą teraz bardziej oszczędne. Wszystkie nowe procedery mają odbywać się za pośrednictwem jednego systemu informatycznego dla całego kraju.

Z początkiem marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych. Zmiany objęły nie tylko ilość informacji zawartych w dowodzie, które będą teraz bardziej oszczędne. Wszystkie nowe procedery mają odbywać się za pośrednictwem jednego systemu informatycznego dla całego kraju.

Czego zabraknie w nowym dowodzie osobistym? Nie znajdziemy już w nim informacji o miejscu zameldowania, skanu własnoręcznego podpisu i rysopisu (koloru oczu i wzrostu), pojawi się natomiast informacja o obywatelstwie polskim. W dalszym ciągu dokument zachowa stare wymiary, dziesięcioletni termin ważności i będzie wydawany bezpłatnie. Nie ma także obowiązku wymiany dodowodów z powodu wprowadzenia nowych przepisów. Te dotychczasowe jak najbardziej zachowują ważność do momentu upływu terminu, jaki na nich widnieje.

W nowych dowodach pojawią się dodatkowe zabezpieczenia w postaci mikrodruków i farb, które mają utrudnić działalność ewentualnym fałszerzom. Ujednolicono również wzór fotografii z tą dla paszportów (obowiązuje dotychczasowy wymiar, natomiast jeśli załączamy ją do dokumentu elektronicznego, wówczas musi mieć wymiar co najmniej 492x610 pikseli i wielkość do 2,5 MB). Zdjęcie nie powinno być wykonane później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Jednak wraz z nowymi dowodami tożsamości pojawiły się także pierwsze wątpliwości, co w sytuacjach, kiedy jesteśmy proszeni o pokazanie dowodu, jako poświadczenia wspomnianego zameldowania, które mogą mieć miejsce w banku czy u notariusza. Najprawdopodobniej w bankach będziemy teraz otrzymywać dodatkowe oświadczenie dotyczące adresu do korespondencji, pod którym trzeba się będzie złożyć podpis. Ten następnie posłuży jako wzorzec (o ile bank już takiego nie posiada, ponieważ założyliśmy już w nim konto). Również w sytuacji, kiedy o dowód poproszą kontrolerzy biletów, najważniejszy stanie się numer PESEL, a konkretnie informacje na temat adresów zamieszkania zawarte w bazie ogólnokrajowej. Także przy głosowaniu w wyborach podstawą stanie się numer ewidencyjny PESEL.

Co jeszcze? Od marca możemy składać wniosek o wydanie dowodu osobistego lub zgłosić jego utratę czy uszkodzenie również w formie dokumentu elektronicznego (podobnie jak w przypadku dokonania wymeldowania, zgłoszenia wyjazdu za granicę oraz powrotu z tego wyjazdu), dzięki czemu możemy to zrobić na terenie całego kraju. Reasumując, przy zmianie zameldowania nie musimy wymieniać również dowodu osobistego.

Procedury będą odbywały się pośrednictwem ogólnokrajowego systemu informatycznego „Źródło”, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - Pracownicy Oddziału Spraw Obywatelskich są gotowi do pracy z nowym systemem – zapewniają w płockim Ratuszu. - Ponieważ jednak jest to program centralny to jego sprawne działanie może być kwestią czasu. Prosimy więc mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość w tzw. okresie przejściowym.

Fot. Wzór nowego dowodu, MSW

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE