Reklama

Nowakowski pisze do Obajtka: apeluję o zmianę podejścia. Orlen odpowiada

Opublikowano:
Autor:

Nowakowski pisze do Obajtka: apeluję o zmianę podejścia. Orlen odpowiada  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę mieszkańcy Płocka i okolic narzekali na uciążliwości zapachowe. Prezydent Andrzej Nowakowski napisał list do Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN. Biuro prasowe koncernu opowiada.

W sobotę mieszkańcy Płocka i okolic narzekali na uciążliwości zapachowe. Prezydent Andrzej Nowakowski napisał list do Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN.  Biuro prasowe koncernu opowiada. 

Płocczanie narzekali na zapach w sobotnie przedpołudnie. Kiedy się ściemniło, na naszą skrzynkę redakcyjną wpłynęło kilka zdjęć z widoczną pochodnią nad zakładem.

[ZT]24521[/ZT]

Prezydent Andrzej Nowakowski w poniedziałek napisał list do prezesa Daniela Obajtka. 

Szanowny Panie Prezesie,

w sobotę, 11 stycznia 2020 roku od rana mieszkańcy Płocka skarżyli się na uciążliwości zapachowe, wskazując jako ich źródło zakład produkcyjny PKN Orlen. 

Zgłoszenia przyjmowało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, jak też lokalne media. O informacje w tej sprawie pracownik ratuszowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych zwrócił się do dyspozytora Działu Centrum Harmonogramowania Produkcji PKN Orlen. Po południu pojawiły się efekty świetlne i dźwiękowe wynikające ze zwiększonego zrzutu węglowodorów na jednej z pochodni z powodu awaryjnego wyłączenia instalacji Olefin.

Z przykrością stwierdzam, że PKN Orlen, nie po raz pierwszy, nie informuje prezydenta Płocka oraz ratuszowych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo o zdarzeniach na terenie zakładu produkcyjnego, które mogą budzić niepokój mieszkańców. To pracownicy Urzędu Miasta Płocka proszą koncern o udzielenie jakichkolwiek informacji i inicjują działanie jego służb, jak w opisanej wyżej sytuacji, kiedy po informacji przekazanej z MCZK, dyspozytor z PKN Orlen wysłał ekipę pomiarową w rejon wskazany przez mieszkańca w zgłoszeniu telefonicznym.

W moim imieniu dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych zwrócił się do kierownika Działu Ochrony Środowiska PKN Orlen o udzielenie informacji na piśmie na temat awarii na instalacji Olefiny II w dniu 11 stycznia 2020 roku oraz występujących w tym dniu uciążliwości odorowych. Mam nadzieję, że tym razem taką informację otrzymam, w przeciwieństwie do sytuacji z 2016 roku kiedy miało miejsce podwyższone stężenie benzenu w powietrzu i występowały uciążliwości odorowe, a PKN Orlen do tej pory nie przekazał swojego raportu na temat, jakie substancje wydostały się wówczas do powietrza.

W związku z tym apeluję do Pana Prezesa o zmianę podejścia służb PKN Orlen i proszę o zobowiązanie podległych Panu pracowników o niezwłoczne informowanie Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zaistniałych niepokojących zjawiskach.

Życie i zdrowie mieszkańców, a także ich dobre samopoczucie oraz pewność, że są bezpieczni, jest dla mnie, jako prezydenta Płocka, sprawą nadrzędną. Bardzo proszę Pana Prezesa o współpracę, zarówno w sprawie zapewnienia  bezpieczeństwa mieszkańcom, jak też w kwestii rzetelnej i szybkiej informacji, którą będziemy mogli przekazywać lokalnej społeczności.

Biuro prasowe PKN Orlen wystosowało odpowiedź. 

Uprzejmie informujemy, że w związku z drobnymi pracami naprawczymi na jednej z instalacji, nad Zakładem Produkcyjnym w Płocku od 11 stycznia br. może być widoczny płomień na pochodni. Sytuacja nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie Zakładu ani otoczenie. Nie spowodowała też żadnych przekroczeń mierzonych substancji w stacjach monitoringu powietrza zlokalizowanych w mieście. Poza tym pomiary przeprowadzone w miejscach zgłoszonych interwencji (osiedle Podolszyce oraz Międzytorze) przy użyciu przenośnych mierników nie wykazały żadnych przekroczeń emisji.  

Prowadzone prace nie są też powodem do wystąpienia uciążliwości zapachowych.

Biorąc jednak pod uwagę bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne, występujące w 11 stycznia br. w godzinach porannych, istnieje możliwość, że okresowo w godzinach przedpołudniowych mogła zaistnieć koncentracja wyczuwalnych zapachów charakterystycznych dla przemysłu naftowego. To mogło, ale nie musiało, być przyczyną odczuwalnego w określonym obszarze dyskomfortu. Natomiast ponownie podkreślamy, że w tym czasie nie odnotowano żadnych ponadnormatywnych emisji, które mogły mieć negatywny wpływ na otoczenie Zakładu Produkcyjnego.

Informacja została wysłana do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska niezwłocznie po zebraniu i zweryfikowaniu wszystkich niezbędnych informacji tj. 13.01.2020 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE