Reklama

Nowa atrakcja w sam raz na lato. Ale jeszcze nie w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Nowa atrakcja w sam raz na lato. Ale jeszcze nie w tym roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy powstanie nowa atrakcja na Podolszycach? Za około pół roku powinna być gotowa koncepcja na pierwszy w Płocku wodny plac zabaw.

Czy powstanie nowa atrakcja na Podolszycach? Za około pół roku powinna być gotowa koncepcja na pierwszy w Płocku wodny plac zabaw.

Być może doczekamy się w Płocku wodnego placu zabaw na Podolszycach Północ. Ratusz ogłosił przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej w oparciu o zgłoszony projekt ogólnomiejski do piątej edycji budżetu obywatelskiego.

Czym jest wodny plac zabaw? Niewielką przestrzenią z niecką wypełnioną wodną, w której można szaleć i do woli pluskać się w upalne dni. Podobne place powstają już od kilku lat w różnych miastach. Przykładowo w Krakowie pomysł zgłoszono do budżetu obywatelskiego w połowie 2016 roku. Dodajmy, że u nich miałby to być projekt z rozmachem, warty około 2,5 mln zł. Jednak taką przestrzeń można wybudować o wiele taniej. Pierwszy w Polsce wodny plac zabaw powstał w 2011 w Tychach, wydano na niego 1 mln zł. Został nawet zauważony przez amerykański portal „Flavorwire”, który zaliczył tyski plac do jednego z 15 najbardziej niezwykłych placów świata. W Będzinie zdecydowano się przeznaczyć kwotę 960 tys. zł, w Legionowie 625 tys. zł. A jak to będzie w Płocku? Wstępnie, kiedy projekt zakwalifikował się do puli ogólnomiejskiej, w dokumentacji autor wpisał kwotę na realizację 1 mln. 240 tys. zł, chociaż może być nawet wyższa, sięgająca 1 mln 850 tys. zł, bo właśnie taka widnieje od września na stronie internetowej poświęconej płockiemu budżetowi obywatelskiemu.

- Na etapie trwającego przetargu nie mówimy o środkach, jakie mamy na to przedsięwzięcie – mówi Hubert Woźniak z zespołu medialnego Ratusza. - W tym roku obiekt zaprojektujemy i uzyskamy wszystkie niezbędne pozwolenia na jego budowę. Mając projekt będziemy mieli również kosztorys i dowiemy się ile może kosztować. Kwotę wprowadzimy wówczas do projektu budżetu na 2018 rok i jeśli radni go uchwalą, to już zimą 2018 poszukamy wykonawcy, który od razu będzie mógł wykonywać pierwsze prace, a wiosną intensywnie ruszyć z jego budową, by latem 2018 park mógł już funkcjonować i przyjmować gości. Spotkaliśmy się też z autorem tego projektu złożonego w ramach budżetu obywatelskiego i omówiliśmy nasze plany.

A jakie są wstępne założenia? Park wodny powinien zostać wkomponowany w otoczenie Parku Północnego w obrębie ogrodzenia północnego i bramy północnej. Najlepiej, aby miał formę płytkiej niecki o nieregularnym kształcie (o wymiarach 23 na 14 metrów) wykończonej miękką pianką antypoślizgową o powierzchni około 300 metrów kwadratowych. Woda sięgałaby na niewielką wysokość, aby plac był bezpieczny także dla młodszych dzieci i nie wymagał nadzoru ratownika. Niezbędny byłby też niski murek, tak na około 40 cm, a do niego przymocowany jeszcze płotek w ciekawym kształcie. Sam murek, jak podkreśla się w dokumentach, z powodzenie mógłby służyć za miejsce do siedzenia po zamontowaniu na nim desek, tworzywa sztucznego lub siedzisk.

- W okresie upałów byłoby to miejsce frajdy i zabawy dla całej rodziny – przekonywał autor projektu w zgłoszonej dokumentacji do budżetu obywatelskiego. Wymarzył sobie miejsce pełne zautomatyzowanych urządzeń wodnych w postaci parasoli, kurtyn, grzybka czy armatek wodnych, kubełków z których leci woda, fontann, wodnych tuneli i natrysków (także takich z podświetlonych diodami). Całość miałaby zostać dostosowana do trzech grup, dla najmłodszych, z przeznaczeniem na strefę rodzinną oraz taką dla nastolatków. Zaplecze techniczne do urządzeń i filtrów wody umieszczone na przykład w zagłębieniu. Pomyślano oczywiście o ławeczkach do opalania oraz o trzech przebieralniach w sąsiedztwie placu podobnych do tych na plaży. Resztę placu należałoby czymś utwardzić, płytami lub kostką betonową. Do tego oświetlenie i koniecznie monitoring. Projekt będzie również obejmował zaprojektowanie odnawialnych źródeł ciepła do celów funkcjonowania placu wodnego. Wszystko dostępne bezpłatnie przykładowo od 8.00 nawet do godziny 21.00.

W oparciu o te wytyczne Ratusz chciałby, aby powstała dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Ostateczne decyzje dotyczące zagospodarowania terenu i materiałów zapadną na spotkaniach roboczych. Przewidziane przez projektanta rozwiązania powinny być trwałe, estetyczne i odporne na działania atmosferyczne, a użyte materiały muszą posiadać atesty i certyfikaty wymagane przepisami. W Ratuszu czekają na oferty do 2 marca. Termin wykonania przedmiotu zamówienia ustalono na pięć miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.  

Fot. Fragment dokumentacji przetargowej - propozycja lokalizacji

[ZT]13576[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE