Reklama

Normy węglowodorów w Wiśle przekroczone o ponad 2700%

Opublikowano:
Autor:

Normy węglowodorów w Wiśle przekroczone o ponad 2700% - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad tydzień temu doszło do wycieku z rurociągu naftowego leżącego pod dnem Wisły. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska mówi o przekroczeniu norm o ponad 2700%.

Ponad tydzień temu doszło do wycieku z rurociągu naftowego leżącego pod dnem Wisły. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska mówi o przekroczeniu norm o ponad 2700%. 

Do takich informacji dotarło Radio RPL FM. Jak mówiła na antenie radia Katarzyna Jasińska, kierowniczka płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przeprowadzona analiza wykazała poziom węglowodorów w ilości 558 mg na metr sześcienny. Dopuszczalna norma dla wód I i II klasy to 0,2 mg. 

Postępowanie w tej sprawie, na wniosek Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku. 

[ZT]19345[/ZT]

Przesłaliśmy nasze pytania w tej sprawie do Katarzyny Karasińskiej, rzeczniczki Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. 

- Analiza pobranych próbek wody z Wisły, przeprowadzona przez Płocką Delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała, że próbki pobrane w odległości 100 m poniżej miejsca rozszczelnienia rurociągu PERN (w górę rzeki) oraz pobrane w odległości 200 m za zaporami sorpcyjnymi (w dół rzeki) wskazują poziom zawartości węglowodorów ropopochodnych mieści się w dopuszczalnej normie - wyjaśnia Katarzyna Karasińska. - Otrzymane wyniki badań świadczą o skuteczności działań prowadzonych pod nadzorem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku oraz zastosowanych środków i sprzętu do usuwania węglowodorów z powierzchni wody, a przekroczenie dopuszczalnych stężeń zwartości węglowodorów ropopochodnych nastąpiło wyłącznie bezpośrednio w miejscu rozszczelnienia rurociągu.

W czwartek 7 czerwca rozpoczął się ostatni etap prac, czyli opróżnianie rurociągu z pozostałości paliwa. 

- Aby mieć całkowitą pewność, że na całej jego długości nie ma już produktu, zdecydowaliśmy dodatkowo o przepuszczeniu przez rurociąg specjalnego piankowego tłoka - mówi Katarzyna Karasińska.  

Prace w tym zakresie miały zakończyć się w piątek.

- Przetłaczanie wykonywane jest z największą starannością i precyzją, aby w miejscu rozszczelnienia nie wywierać ciśnienia większego niż hydrostatyczne - dodaje Katarzyna Karasińska. Tłok minął już newralgiczne miejsce, co oznacza że za nim znajduje się już tylko woda. Na ten moment PERN odzyskał już blisko 90 proc. paliwa.

Cały proces odbywa się w ścisłym porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną, która zabezpieczyła w miejscu zdarzenia dodatkowe środki ochrony. Chodzi o to by żadne pozostałości produktu nie wydostały się poza system zapór i w 100 proc. zostały zneutralizowane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE