Reklama

Niższe emerytury dla esbeków. Ilu płocczan dotkną zmiany?

Opublikowano:
Autor:

Niższe emerytury dla esbeków. Ilu płocczan dotkną zmiany? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL otrzyma niższe emerytury i renty. Ilu byłych esbeków z Płocka i powiatu płockiego mogą dotknąć planowane zmiany?

Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL otrzyma niższe emerytury i renty. Ilu byłych esbeków z Płocka i powiatu płockiego mogą dotknąć planowane zmiany?

Mowa o przygotowywanej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji noweli tzw. ustawy dezbuekizacyjnej, która ma obniżyć wysokość emerytur i rent dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i aparatu państwowego PRL.

Resort kierowany przez Mariusza Błaszczaka chce obciąć emerytury byłych esbeków tak, by nie przekraczały  średniego świadczenia w systemie powszechnym, czyli ok.  2,1 tys. zł w przypadku emerytur i 1,6 w przypadku renty inwalidzkiej.  Obecnie zdarza się, że te świadczenia sięgają 19 tys. zł miesięcznie.  Zmiany powinny wejść w życie w przyszłym roku.

Projektowane cięcia mają dotyczyć ok. 32 tys. osób - byłych funkcjonariuszy SB pracujących w niej w latach 1944-1990, a także  i wdów po nich pobierających emerytury i renty z tytułu pracy w aparacie państwowym PRL. Obniżka ma dać oszczędności na poziomie ok. 135 mln zł. Po przedstawieniu projektu noweli, trafił on do uzgodnień międzyresortowych.

Na Mazowszu ustawa dezubekizacyjna dotyczy ponad 4,5 tys. osób pobierających emeryturę, ponad 1,2 tys. osób uzyskujących rentę inwalidzką i ponad 2,4 tys. osób objętych rentą rodzinną. 

Ilu jest wśród mieszkańców Płocka i powiatu płockiego? Udało nam się dotrzeć do danych na ten temat. Wynika z nich, że we wrześniu  br. Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłacił 108 emerytur i 14 rent inwalidzkich byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa zamieszkałym na terenie Płocka oraz 20 emerytur i  dwie renty inwalidzkie osobom zamieszkałym na terenie powiatu płockiego. Oznacza to, że zapowiadane zmiany mogą dotknąć ponad 140 osób z Płocka i okolic.

Wydział prasowy MSWiA odmówił podania najwyżej obecnie wypłacanej byłym esbekom emerytury lub renty, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE