Reklama

Niezwykłe wydarzenie teatralne w Opactwie

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe wydarzenie teatralne w Opactwie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 204. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Muzeum Diecezjalnym obejrzeć będzie można spektakl „Obłoczni czyli sen Chopina”.

W 204. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w Muzeum Diecezjalnym obejrzeć będzie można spektakl „Obłoczni czyli sen Chopina”.

W przedstawieniu wystąpi dwóch wybitnych aktorów, mających w swoim dorobku znaczące kreacje teatralne i filmowe – Olgierd Łukaszewicz kreujący Fryderyka Chopina oraz Henryk Talar jako Julian Fontana. Obaj mistrzowie słowa 5 grudnia 2011 roku odebrali najwyższe wyróżnienia Teatru Polskiego Radia. Henryk Talar został uhonorowany Wielkim Splendorem, a Olgierdowi Łukaszewiczowi przypadł w udziale Wielki Splendor Splendorów.

„Obłoczni” to spektakl o niezwykle oryginalnej strukturze. Nie ma tu mowy o jubileuszowo-akademijnym podejściu do tematyki chopinowskiej. Wiele jest za to mometów swobodnych, a nawet żartobliwych. Osią konfliktu dramatycznego są odkryte i opublikowane niedawno przez Magdalenę Oliferko listy Fryderyka Chopina oraz Juliana Fontany (przyjaciela, kopisty, wydawcy i osobistego sekretarza Chopina) pisanych do przyjaciół.

Do oryginalnej kompozycji tekstowej dochodzi również niezwykła forma muzyczna. Klasyczny chopinowski fortepian „walczy” z niezwykłymi, etnicznymi parafrazami Marii Pomianowskiej, która muzykę naszego największego kompozytora wykonuje na dziesięciu różnych instrumentach: indyjskich, chińskich, mongolskich, perskich, afrykańskich, ale też używanych w europejskiej muzyce klasycznej i ludowej. m.in. na fideli płockiej.

Muzyka wykorzystana w spektaklu została zarejestrowana na płycie „Chopin na 5 kontynentach”, która na liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe doszła w czerwcu 2010 roku do wysokiego, piątego miejsca.

Maria Pomianowska jest multiinstrumentalistką znaną i koncertującą na całym świecie. Gdy przez pięć lat mieszkała w Japonii (jej mąż był ambasadorem RP w tym kraju), aż trzynaście razy zapraszana była do występów na dworze cesarza.

Spektakl „Obłoczni czyli sen Chopina” będzie można obejrzeć w 204. rocznicę urodzin artysty – 1 marca o 18 w sali barokowej Muzeum Diecezjalnego (dawne Opactwo Pobenedyktyńskie). Warto dodać, że latem 1827 roku Fryderyk Chopin gościł w Płocku jako student Szkoły Głównej Muzyki w Warszawie (w klasie profesora Józefa Elsnera)

Fot. Archiwum POKiS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE