Reklama

Nieznane osoby podmieniły tablicę na pomniku

Opublikowano:
Autor:

Nieznane osoby podmieniły tablicę na pomniku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ktoś przykrył tablicę na pomniku poświęconym Gwardii Ludowej w parku w podpłockiej Małej Wsi modlitwą Narodowych Sił Zbrojnych. - Zamiana była nielegalna, tablica zostanie usunięta - zapowiada wójt gminy. A co z samym pomnikiem?

Ktoś przykrył tablicę na pomniku poświęconym Gwardii Ludowej w parku w podpłockiej Małej Wsi modlitwą Narodowych Sił Zbrojnych. - Zamiana była nielegalna, tablica zostanie usunięta - zapowiada wójt gminy. A co z samym pomnikiem?

W parku w pobliżu szkoły podstawowej w Małej Wsi od 1959 roku stoi pomnik upamiętniający - jak głosi napis - „wyruszenie  oddziałów Gwardii Ludowej Okręgu Mazowsza Płockiego do walki z hitlerowskim okupantem”. Teraz tablicę na monumencie przykrył fragment modlitwy żołnierzy NSZ i znakiem falangi z wpisanym krzyżem, którego czasami używają środowiska narodowo-radykalne, gdy chcą podkreślić swoje związki z chrześcijaństwem. Modlitwę napisał dla podziemia narodowego bp Henryk Strąkowski.

O wszystkim powiadomił nas czytelnik, któremu nie spodobała się ta - jak to ujął - „profanacja”.

Jak dowiedzieliśmy się od wójta Małej Wsi, zamiana tablic to świeża sprawa. On sam dowiedział się o niej dziś rano. 

- Nikt nie wystąpił do nas z taką propozycją i nie pytał o zgodę, a co za  tym idzie tablica została zamocowana nielegalnie i dlatego zostanie usunięta przez pracowników urzędu - zapowiada Zygmunt Wojnarowski.

Przy okazji zapytaliśmy o ustawę dekomunizacyjną, zgodnie z którą z przestrzeni publicznej polskich miast i miasteczek mają zniknąć nazwy ulic, placów, skwerów odwołujące się do minionej rzeczywistości. W tym m.in. Gwardia Ludowa.

Jak wyjaśnia wójt, pomnik to jedyny relikt przeszłości w tej gminie. - Przekazałem wojewodzie mazowieckiemu informację o pomniku i uważam, że najwłaściwsze byłoby, gdyby to wojewoda rozstrzygnął, czy pomnik jest hołdem  dla komunistów, czy nie, a także co należałoby zrobić z tym monumentem - czy zdjąć tablicę, czy całkiem go zdemontować? - mówi Zygmunt Wojnarowski. - W piśmie wyjaśniłem, że w naszej społeczności pomnik ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników, ponieważ to właśnie w oddziałach Gwardii Ludowej walczyli mieszkańcy Małej Wsi. W przeszłości były już próby likwidacji tego pomnika, ale spaliły na panewce.

O Gwardii Ludowej i kontrowersjach dotyczących zmiany nazwy ulicy w Płocku rozmawialiśmy ze znanym historykiem, badaczem PPR (GL) - dr. Piotrem Gontarczykiem

[ZT]12306[/ZT]

 

[YT]https://youtu.be/Q6ccZd-ArLs?t=2m16s[/YT]

Fot. Czytelnik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE