Audiodeskrypcja sportowa na szeroką skalę pojawiła się po raz pierwszy podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012 roku. Organizatorzy tej imprezy zadbali nie tylko o osoby niewidome i niedowidzące, ale również o niesłyszących. Z myślą o nich przygotowano opisy wszystkich zawodów w języku migowym.
Działające w Płocku Stowarzyszenie De Facto zorganizowało piętnastodniowe warsztaty, które rozpoczęły się 9 marca. Biorą w nich udział niewidomi z całej Polski. Wśród nich są osoby aktywnie uprawiające sport, mogące pochwalić się osiągnięciami w strzelectwie na skalę europejską.
Właśnie goście warsztatów zaproponowali, aby zasiąść na trybunach podczas meczu piłki ręcznej rozgrywanego przez Wisłę. Dzięki przychylności władz klubu podczas zaplanowanego na sobotę 16 marca meczu Ligo Europejskiej EHF Wisła – Elverum Handball Herrer na trybunach zasiądzie 30 osób niewidomych oraz dziesięcioro ich przewodników i asystentów.
Imprezy sportowe z wykorzystaniem audiodeskrypcji dla niewidomych organizowane były do tej pory przede wszystkim na stadionach, na których odbywały się mecze Euro 2012 oraz na obiekcie Legii Warszawa. Orlen Arena będzie jednak pierwszą halą, w której osoby niewidome dzięki audiodeskrypcji śledzić będą mecz piłki ręcznej. Godny podkreślenia jest również fakt, że nigdy wcześniej na zawodach sportowych w Polsce nie była jednocześnie obecna tak duża grupa osób niewidomych.
W piątek 22 marca w sali kominkowej Hotelu Herman odbędą się warsztaty kulinarne dla osób niewidomych „Cała Polska gotuje. Gotujemy i My!” Siedem zespołów prezentować będzie „na żywo” przygotowanie wykwintnych potraw. – Na pokazie ani gotować ani piec nie będziemy, bo w tym wyręczy nas kuchnia hotelu Herman, która przygotuje wszystkie potrawy i poda je w innej sali do degustacji – poinformowała Renata Nych, prezes Stowarzyszenia De Facto. – Smak potraw ocenimy wszyscy w głosowaniu. Pomysłodawcy i prezenterzy kulinarni otrzymają nagrody, bony zakupowe od Stowarzyszenia „De Facto”.