Reklama

Nieświadomi czy jednak nieuczciwi? Przyłapano aż 460 osób

Opublikowano:
Autor:

Nieświadomi czy jednak nieuczciwi? Przyłapano aż 460 osób - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W regionie płockim ZUS aż co szósta osoba wykorzystywała zwolnienie lekarskie w niewłaściwy sposób. Przyłapani musieli zwrócić wypłacone świadczenia, to w sumie ponad 920 tys. zł.

W regionie płockim ZUS aż co szósta osoba wykorzystywała zwolnienie lekarskie w niewłaściwy sposób. Przyłapani musieli zwrócić wypłacone świadczenia, to w sumie ponad 920 tys. zł.

ZUS przedstawił wyniki kontroli na Mazowszu za trzy kwartały 2019 r. W województwie mazowieckim sytuacja jest lepsza niż w regionie Płocka: co 10 osoba na zwolnieniu musi zwrócić świadczenia. 

- Osoba przebywająca na zwolnieniu powinna unikać wykonywania czynności, które mogą wydłużyć proces dochodzenia do zdrowia oraz, co najważniejsze, kategorycznie powstrzymać się od pracy zarobkowej - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Wciąż jednak część osób wykorzystuje ten czas tak, jak gdyby był to dodatkowy, płatny urlop. Inni z kolei dorabiają i cieszą się z bonusowej wypłaty. 

Na Mazowszu najwięcej nieprawidłowości zanotowano w północnej części województwa, czyli na terenie działania płockiego oddziału ZUS. Najlepsza sytuacja jest w w warszawskich oddziałach i okolicy Radomia.

W części uchybień, które ujawnili kontrolerzy, osoby na zwolnieniach lekarskich podejmowały pracę zarobkową. Zazwyczaj było to wykonywanie zadań we własnej firmie np. poprzez realizację zamówień lub przyjmowanie klientów i wystawianie faktur, ale nie tylko. W województwie zdarzył się ciekawy przypadek, w którym kobieta prowadząca sklep z prasą nie została zastana w swojej firmie, ale w kwiaciarni, która znajdowała się tuż obok. Kontrolerzy zauważyli ją, gdy obsługiwała klientów i przygotowywała podkład do wiązanki. Ubezpieczona wyparła się swojej tożsamości, zamknęła kwiaciarnię i ...uciekła. 

Kontrole ujawniają również wykonywanie prac domowych, przed którymi osoba na zwolnieniu powinna się powstrzymać. Niestety, wśród nich zdarzają się także przypadki wykonywania ciężkich prac, takich jak rąbanie drewna. Kluczowe jest tutaj trzymanie się zaleceń lekarza oraz zachowanie zdrowego rozsądku. Zabrakło go np. pewnemu mężczyźnie z otwartą raną nogi, który pozostając na zwolnieniu lekarskim sprzątał groby przed Świętem Zmarłych. 

W regionie płockim, gdzie świadczenia musiało zwrócić ok. 460 osób, skontrolowano m.in. właścicielkę biura rachunkowego. Ubezpieczona podała lekarzowi konkretny adres, pod którym będzie przebywać w trakcie zwolnienia. Kontrolerzy zastali jednak na miejscu nie mieszkanie, a biuro rachunkowe. Dociekania, jak potraktować taki obrót sprawy stały się jednak bezcelowe, bo i tak nikogo tam nie zastano. W związku z powyższym ZUS cofnął wypłatę zasiłku. 

Zdarzają się jednak także sytuacje, w których kontrolerzy są świadkami bardzo ciekawych prac. Było tak w przypadku jednego nauczyciela, który pobierał zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Malował on na posesji metalowe herby. Prace były prowadzone na powietrzu, a przez to doskonale widoczne dla osób postronnych. Pracownicy ZUS zdołali opisać w protokole wiele zaobserwowanych szczegółów, w tym nawet producenta impregnatów, których używał kontrolowany nauczyciel.

- Zapewne część z kontrolowanych postępowała niewłaściwie zupełnie nieświadomie - dodaje Piotr Olewiński. - Być może było tak dlatego, że nie wiedzieli oni czym co do zasady jest zwolnienie lekarskie i świadczenia chorobowe. Warto więc wyjaśnić, że wypłacone pieniądze mają zapewnić utrzymanie osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na pracę zarobkową. Nie jest to więc żaden finansowy bonus, a swego rodzaju rekompensata za utracony dochód, która służy określonemu celowi: szybkiemu powrotowi do zdrowia i pracy.

Z drugiej strony część przyłapanych jest już dobrze znana kontrolerom z ZUS. Wpadli już kilkakrotnie i należy uznać to za potwierdzenie, że mieli świadomość niewłaściwego postępowania. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE