Reklama

Niespodzianki na siedzeniach autobusów[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Niespodzianki na siedzeniach autobusów[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Monteskiusz powiedział kiedyś, że książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera. Płoccy wolontariusze postanowili dobrać towarzyszy dla zbieranych od dwóch miesięcy książek wśród… pasażerów autobusów Komunikacji Miejskiej.

Monteskiusz powiedział kiedyś, że książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera. Płoccy wolontariusze postanowili dobrać towarzyszy dla zbieranych od dwóch miesięcy książek wśród… pasażerów autobusów Komunikacji Miejskiej.

Całą czytelniczą niespodziankę przygotowali płoccy wolontariusze z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Pasażerowie, którzy wsiądą w południe do autobusów Komunikacji Miejskiej, zastaną na siedzeniach książki opatrzone specjalną naklejką nawołująca do uczciwości, bezinteresowności i wzajemnego zaufania. W środku znajdzie się również okolicznościowa zakładka z różnymi cytatami związanymi z czytelnictwem. Jest to specjalna odsłona akcji „Zaczytaj się”, mającej na celu promowanie czytelnictwa wśród płocczan. Projekt powstał jako remedium na spadający poziom czytelnictwa. Warto dodać, że podczas cyklu spotkań wolontariusze prezentują w bibliotekach, Domu Pomocy Społecznej albo w ramach warsztatów terapii zajęciowej rozmaite gatunki literackie, m. in. kryminał i powieść przygodową.

Autobusowa akcja będzie trwała przez cały dzień, ale przygotowania odbywały się przez ostatnie dwa miesiące. Jak opowiada pełnomocnik do spraw wolontariatu, Beata Olszewska wolontariusze zbierali i przynosili książki do siedziby płockiego wolontariatu na Tumskiej aby podróżujący mogli od dziś w dowolnym momencie wziąć je do ręki, pożyczyć, przeczytać, a następnie odłożyć ponownie na siedzenie, tym samym dając szansę kolejnym czytelnikom. Łącznie udało im się zebrać trzy pełne worki rozmaitych tytułów, od książek dla dzieci, po nowele, lektury i kryminały. Nawet jeśli zdarzy się przypadek trwałego zaginięcia którejś z książek, nie szkodzi. – Świadczenie pomocy i dzielenie się jakimś dobrem nie zawsze powraca – mówi Beata Olszewska.

Dzisiejsza akcja przypomina, że 23 kwietnia przypada doroczne święto promujące czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej z wykorzystaniem praw autorskich. Jest to symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu wypadają rocznice urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, Cervantesa, Szekspira czy Nabokowa. Sam pomysł wywodzi się z Katalonii z roku 1926! W tym dniu obchodzi się tam święto narodowe na cześć tamtejszego patrona świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, natomiast panie z czasem zapragnęły im się odwzajemnić i wręczały podarunki w postaci książek.

Autobusy z atrakcjami dla czytelników wyjadą z zajezdni Komunikacji Miejskiej dziś po godzinie 12. Będą kursować na różnych liniach, więc każdy zdąży skorzystać.

Komentarz autorki tekstu:
Z dobrą książką jest jak z przyjacielem. Ciężko się rozstać. A co dopiero poradzić sobie z niedosytem kolejnych historii i bohaterów, myśli krążących w głowie pod wpływem ledwie wyczytanego zdania czy wręcz całego akapitu. Książki należy też dozować (w zbyt szerokim towarzystwie innych tytułów istnieje niebezpieczeństwo narażenia na zbyt dużą ilość bodźców jednocześnie, grożąc chaosem lub przeoczeniem szczegółu, bez którego nie wykryjemy mordercy zanim dojdziemy do ostatniej strony), ale nie wolno zaprzestawać użytkowania, o czym przypominają nam dzisiaj specjalne plakaty oraz poranna obecność wolontariuszy z Płockiego Centrum Wolontariatu w autobusach Komunikacji Miejskiej rozkładających właśnie rozmaite tytuły słowa drukowanego na siedzeniach. Dajmy się przyłapać… na czytaniu!

Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE