Reklama

Niebezpieczny przejazd kolejowy. Rogatki znów nie działały

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczny przejazd kolejowy. Rogatki znów nie działały - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscu, w którym zazwyczaj rogatki opuszczały się samoistnie, postawiono znak "stop" i tabliczkę "sygnalizacja uszkodzona". Niestety, wielu kierowców ignorowało znak, choć do tragedii nie doszło. Wdrożono procedury bezpieczeństwa i po kilku godzinach naprawiono wadliwe urządzenie.

W miejscu, w którym zazwyczaj rogatki opuszczały się samoistnie, postawiono znak "stop" i tabliczkę "sygnalizacja uszkodzona". Niestety, wielu kierowców ignorowało znak, choć do tragedii nie doszło. Wdrożono procedury bezpieczeństwa i po kilku godzinach naprawiono wadliwe urządzenie. 

Przejazd kolejowy na ul. Słonecznej nie należy do najbezpieczniejszych. System jest automatyczny, ale co jakiś czas dochodzi do awarii. Jak choćby w lutym 2017 roku, kiedy to czytelniczka podzieliła się z nami filmem, na którym widać jak przejeżdża tamtędy pociąg, a szlabany są podniesione. 

[ZT]14579[/ZT]

Do awarii doszło i dziś. Dyżurny ruchu stwierdził nieprawidłowe działanie urządzeń ok. godziny 9:00. Wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa: pociągi zwalniały do 20 km/h, a maszyniści dawali dodatkowe sygnały dźwiękowe. 

- Na miejsce natychmiast skierowano zespół techników, którzy oznakowali przejazd - mówi Karol Jakubowski z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

Kierowcy jednak w znacznej mierze ignorowali znak "stop" i przejeżdżali przez przejazd jak gdyby nigdy nic. Prawidłowe działanie urządzeń przywrócono ok. godz. 13:00. 

Jakubowski przypomina, że każdy kierowca może zgłosić kolejarzom nieprawidłowości na przejazdach. Służy do tego specjalna żółta naklejka umieszczona na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych.

- Żółta naklejka PLK jest umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach - tłumaczy Jakubowski. 

Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 733 zgłoszenia z wykorzystaniem naklejki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE