Reklama

Nie żyje Grażyna Przybylska-Wendt. - Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko...

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje Grażyna Przybylska-Wendt. - Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dotarła przykra informacja. 7 stycznia, po długotrwałej chorobie, odeszła od nas dr Grażyna Przybylska-Wendt, założycielka Stowarzyszenia Hospicyjno - Paliatywnego "Hospicjum Płockiego" pod wez. św. Urszuli Ledóchowskiej, która do 1995 r. prowadziła je społecznie przy współudziale wolontariuszy.

Dotarła przykra informacja. 7 stycznia, po długotrwałej chorobie, odeszła od nas dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt, założycielka Stowarzyszenia Hospicyjno - Paliatywnego "Hospicjum Płockiego" pod wez. św. Urszuli Ledóchowskiej, która do 1995 r. prowadziła je społecznie przy współudziale wolontariuszy.

- Odeszła Kobieta, która chciała zrobić w życiu bardzo wiele i wiele udało się jej zrobić; niezwykle ciepła, wrażliwa, charyzmatyczna, bardzo zaangażowana w rozwój ruchu hospicyjnego, wspierająca innowacyjne działania, zawsze służąca swoją wszechstronną wiedzą, radą i pomocą. Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko... - żegnają ją pracownicy hospicjum.

Żegnają ją także członkowie płockiej Solidarności.

- W imieniu rodziny z głębokim żalem zawiadamiamy, że odeszła do wieczności wyjątkowa osobowość dla płockiej jak i ogólnopolskiej “Solidarności” ( jedyna kobieta w prezydium Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” w 1980 roku) dr. n. med. Grażyna Przybylska-Wendt. Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

Jako redakcja składamy kondolencje najbliższym Pani Grażyny Przybylskiej-Wendt.

Pogrzeb odbędzie się 11 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Płocku. Rodzina prosi, aby nie składać kondolencji przy grobie w trakcie i tuż po uroczystości pogrzebowej.

Grażyna Przybylska-Wendt, urodziła się 13 stycznia 1935 r. w Chojnicach. Była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, dr nauk medycznych, anestezjologiem, specjalistą medycyny sądowej. Zawodowo związana, jako pracownik naukowo-dydaktyczny, z Wojskową Akademią Medyczną w Łodzi. W latach 1973-1990 pełniła funkcję zastępcy ordynatora oddziału anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, była także kierownikiem Miejskiej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Przez wiele lat była jedynym medykiem sądowym w mieście.

Od września 1980 r. w „Solidarności”, organizatorka „S” w środowisku służby zdrowia; wiceprzewodnicząca KZ w WSZ; w styczniu 1981 r. delegat na I Wojewódzkie Zebranie Delegatów Organizacji Regionu Płockiego, delegat na I Krajowe Zebranie Delegatów, członek Prezydium Komisji Krajowej; członek zespołu redakcyjnego niezależnego „Biuletynu Informacyjnego”.

13 grudnia 1981 r. internowana, zwolniona dopiero w marcu 1982 r. Swoje doświadczenia z okresu internowania w Strzebielinku, w Bydgoszczy - Fordonie, Gołdapi i Darłówku opisała w sztuce pt. „Trzynasty dwunasty” wystawionej w 2006 roku przez płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego.

Działaczka podziemnych struktur „S”, w latach 1986-1989 przewodnicząca podziemnego Zarządu Organizacji Regionu Płockiego „S”. Od 1987 zaangażowana w działalność Grupy Roboczej KK domagającej się zwołania KK w składzie z 1981. W styczniu 1987 r. założycielka Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego Hospicjum Płockie im. św. Urszuli Ledóchowskiej, do 1995 r. prowadziła je społecznie przy współudziale wolontariuszy.

Od 1989 r. w ZChN. Od 1990 r. do 1994 r. sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej w trakcie pierwszej kadencji Rady Miasta Płocka. Od 1990  r. przebywała na emeryturze. Po rejestracji Hospicjum w 1994 r. przewodnicząca Zarządu. W latach 2000-2007 zaangażowana w działalność Caritas Diecezji Płockiej – Hospicjum Domowe i Hospicjum Stacjonarne.

Autorka licznych prac naukowych, publicystycznych, wspomnieniowych. Jako medyk sądowa sporządziła ekspertyzę związaną z katastrofą smoleńską.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Londyn, 1990), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). Powstał film dokumentalny "Życie solidarnością pisane” poświęcony Grażynie Przybylskiej-Wendt.

Do 4 lipca 1988 r. rozpracowywana przez Wydz. III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Płocku w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpoznania krypt. Długa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE